Jihočeské zemědělské muzeum Netěchovice

Další podzimní víkend byl tady a já už dlouho měla zálusk na tohle místo. Formou her a zábavy ukázat, z čeho a jak se plete svetr, jak vzniká mouka, proč vadí škůdci v obilí nebo kde bydlí králíci, kravičky a ostatní zvířátka.  Dětem se tady líbilo, bylo to zase něco jiného, než navštěvujeme obvykle a to nás prostě baví 🙂 A navíc, pokud máte doma malého traktoristu, sem prostě musíte vyrazit! (Otevřeno od 28.4.2018)

Jihočeské zemědělské muzeum Netěchovice najdete nedaleko Týna nad Vltavou. Cesta do muzea je skvěle značená, takže ho najdete bez problémů a nebudete muset někde bloudit. Parkoviště je přímo v areálu nebo auto můžete nechat na návsi jako my. Kočárkem se dostanete až do dvora muzea, ale část výstavy (a hlavně dětský koutek) se nachází na půdě ve stodole, kde jsou schody, takže ho budete muset nechat venku.

Na recepci nám milá a ochotná paní vše vysvětlila a dala k dispozici vytištěnou brožuru, kde bylo více informací o jednotlivých expozicích.

Hned na začátku je výstava zemědělských strojů, což popravdě naše děti vůbec nezajímalo a jen jsme tudy prošli na dvůr. Tam už na nás čekal vozový park mini traktorů, který museli hned vyzkoušet 🙂

 

IMG_E4700Veškeré ty stroje, které vidíte na fotce, jsou volně přístupné a značky “nesahat” tady nenajdete. Naše děti si nejvíc užily “volantování” a z traktorů jsme je nemohli dostat 🙂

 

Mají vaše děti rádi prolézačky a klouzačky? Agrohopsárium určitě ocení!

IMG_E4697

Naše tříleťačka si skákání, prolézání a klouzání na balících slámy skvěle užila. Jedno doporučení – určitě dětem zastrkejte všechno, co zastrkat jde (trička do tepláků apod.) protože ta sláma jinak pěkně “kouše” 🙂

 

Na půdě stodoly je expozice s interaktivními a hracími prvky zaměřená na zamědělské činnosti a zpracování zemědělských produktů.

IMG_4589

IMG_4682

IMG_4586

 

Děti si mohou vyzkoušet včelarský oblek, semlít mouku, omrknout jakou kuchyňku měly jejich prababičky nebo jak vzniká takový vlněný svetr. U nás měla největší úspěch expozice “Vyžeň škůdce z obilí“. V ohrádce s obilím jsou schované myšky a my je museli všechny najít a spočítat. Dalo nám to práci, přesvědčte se sami 🙂

 

IMG_E4698

Když jsme je konečně všechny vyhnali, přesunuli jsme se do dětského koutku, který je na stejném patře.

SMDDE9305

 

V dětském koutku je koberec a vstup je tady bez bot. Jelikož jsme tu byli na podzim, od podlahy už bylo poměrně chladno, doporučuji vzít s sebou přezůvky nebo teplé ponožky.

Koutek je opravdu krásně vybavený. Děti mají k dispozici obří polštáře, knížky, skákací zvířátka, houpacího koníka, traktory, stůl na kreslení vč. omalovánek, maňáskové divadlo, stavebnice, ptačí budku a skvělou králíkárnu i kurník s ušitými zvířátky. Pecka! Na děti jsou tu prostě vybaveni.

IMG_4675

 

Potom jsme se došli ještě podívat na zvířátka do mini ZOO, která je venku u parkoviště. Mini Zoo mě nadchla asi ze všeho nejmíň. Já popravdě tyhle mini zoo moc v oblibě nemám.

FRKIE0066

Pro děti je zde připraveno i teepee a starší děti si mohou vyzkoušet chůzi na chůdách.

Dále je tu pak obrovské pískoviště se všemi možnými lopatičkami, bábovkami a traktory, které si zase získalo body navíc 🙂 Jelikož už bylo poměrně dost hodin, chystali jsme se k odjezdu, a tak jsme na pískoviště ani nešli, protože jakmile bych tam děti vzala, vím, že už bych je nedostala pryč 🙂

Před odjezdem jsme si ještě došli na recepci na kafe (výborné, z kávovaru, žádné instantí) a pro děti je tu připraveno drobné občerstvení. Přímo u recepce je několik stolů, kde můžete posedět. U pokladny mě zaujal ještě turistický deník, kam si lepíte známky z míst, které jste navštívili. Už jsem ho ale nestihla koupit, tak kdo mi ho přiveze? 🙂

Přímo v budově si můžete také zakoupit bio mošt a křížaly, domácí hovězí maso a mléčné výrobky.

A pokud byste si chtěli vyzkoušet, jak upéct chleba, utlouct máslo nebo zjistit, jak uplést svetr, využijte programů, které muzeum nabízí. Více info zde.

Máte-li více času nebo se v Týně zdržíte, posílám pár tipů na výlet poblíž:

Tak ahój, my jedeme domů!

IMG_4550.JPG

 

 

 

2 thoughts on “Jihočeské zemědělské muzeum Netěchovice

Add yours

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: