6 tipů jak zabavit děti na cestách

Už tam budem? Schválně, kdo z vás při cestování s dětmi tuhle větu neslyšel? 🙂

Určitě to znáte. Jedete na dovolenou, natěšeni na všechny ty zážitky, co vás jistě čekají, ale děti po chvilce v autě nebaví jen koukat z okýnka nebo hrát slovní fotbal. Cesta nebere konce, čas se vleče, nervozita stoupá. Jakmile člověk cestuje s dětmi, je třeba důkladně se připravit i na cestu. Nenechte si zkazit dovolenou hned na začátku! Mám pro vás tipy, které vám pomohou děti na cestách zabavit.

1. Stírací tabule

IMG_7027

Není potřeba mít s sebou pastelky a omalovánky, stačí stírací tabule a uvidíte, že děti se na nějakou dobu krásně zabaví. Zabaví je nejen kreslení, ale i mazání obrázků. Navíc starší děti si mohou zahrát hru, že poznávají, co ten druhý nakreslil.

2. Kouzelné čtení – Albi tužka

Albi tužka – další skvělá věc, která pomůže při dlouhých cestách a investice do ní se rozhodně vyplatí. Naše tříleťačka zkoumá, objevuje nebo poslouchá. Malí cestovatelé si mohou pustit namluvený text, zahrát si kvíz (3 úrovně), dozvědět se více o jednotlivých postavách/věcech/zvířátkách nebo o tom, co na obrázku právě říkají. Podílí se tak na “čtení” aktivně a proto je to baví.

K Albi tužce je několik knížek různého žánru a všechny jsou opravdu skvěle zpracované. U nás mají zatím největší úspěch Hravé učení a Zpívánky. Děti si vybírají jednotlivé písničky a zpívají spolu s Albi tužkou. Na cesty opravdu super zábava.

Navíc dětem do tužky můžete nahrát jejich oblíbené písničky, které si pak už sami pustí. Nechybí ani otvor na sluchátka, takže pokud třeba další člen posádky spí, nikoho kouzelným čtením neruší. Albi tužka je vhodná pro děti cca od 3let.

3. Magnetická skládačka Detoa – Krtek

Krabice obsahuje 27 ks dřevěných dílků s magnetem, ze kterých si děti poskládají obrázky s Krtečkem a Myškou podle své vlastní fantazie. V krabici je speciální vložka, kde si mohou na jednu část položit plechovou podložku a do druhé přihrádky dílky, proto je stavebnice vhodná i na cesty – dílky nekloužou dolů. Na zadní straně krabice je několik variant podle kterých mohou skládat. Pro děti od 3let. Koupit můžete třeba tady.

DSC_03614. Stíratelné kartičky od Svojtky

Kartičky od Svojtky jsou u nás hodně používané nejen na cestách. Tohle naší cestovatelku baví moc. Svojtka prostě nikdy nezklame.

Každá krabička obsahuje 50 oboustranných karet s obrázky, které děti dokreslují dle vlastní fantazie, dále hádanky, bodové spojovačky, bludiště,  počítání, hledání rozdílů, stejných věcí, logické uvažování (které z těchto věcí nepatří mezi ostatní) a další. Úkoly jsou vhodné od 3let (i když je pravda, že některé dávám stranou, protože naše tříleťačka ještě není schopná úplně všechno nakreslit).

DSC_0368.JPG

Pokud jezdíte rádi vlakem, určitě doporučím 100 úkolů pro malé děti (nejen) do vlaku, protože kartičky jsou zaměřeny na toto konkrétní téma (vlaky, nádraží, co vidíš cestou vlakem, dokresli koleje, vyzdob vagón apod.)

DSC_0373
Kartičky do vlaku

Máte-li malé děti, lepší varianta pro ně bude Obrázkové hry pro volné chvíle, kdy je kreslení obrázků jednodušší (dokresli obličej, sněhuláka atd.)

dsc_0374.jpg

Každá krabička obsahuje i stíratelnou fixu, která je pratelná (maminky ocení). Pokud fixu ztratíte, jednoduše ji nahradíte jinou lihovou fixou (ta už pratelná nebude 🙂 Namalované obrázky jednoduše smažete vlhčeným ubrouskem. Doporučuji mazat hned, protože pokud necháte zaschnout, zůstávají po fixe stopy.

5. Samolepková knížka Pohádky

Neznám žádné dítě, které by nemělo rádo samolepky 🙂 Uprostřed knihy je několik dvojlistů plných samolepek, ze kterých děti tvoří příběh dle vlastní fantazie. Vybírat můžete z různých žánrů od ZOO, Vlaků, Zvířátek, Kytiček až po Prasátko Peppu nebo Elsu s Annou. Mrkněte sem.

 

6. Bublinky – kniha aktivit se samolepkami od Svojtky

Tohle frčelo strašně dlouho u nás už asi od 2let. Activity book s dvojlistem samolepek. Jak jsem velká? je vhodná pro menší děti, které ještě neumějí číst. V knížce jsou označeny v bublině barvy a velikost, kterou mají děti nalepit a pochopí to, aniž by jste jim to museli přečíst.

DSC_0388.JPG

Knížka Najdi a počítej! je pro starší děti, které si samy přečtou, kolik samolepek mají nalepit (mladší děti to zvládnou za vaší asistence).

DSC_0382

DSC_0383

Existuje jich ale ještě mnohem víc, např. Nahoře nebo dole,  Hledej barvy, Velký nebo malý, Jedna nebo víc.

No a pokud máte děti, kterým je v autě špatně (jako začlo být naší cestovatelce úderem 3.roku), tak máte smůlu a tipy uvedené výše vám jsou k ničemu 😀 To vám doporučím leda mít náhradní oblečení před každou jízdou 🙂 Ba ne, jeden tip pro vás přece jen mám a to jsou písničky do auta. U nás frčí Míša Růžičková (bohužel :D), Svěrák nebo Pohádky na CD.

Mějte se krásně a pokud nevíte, co o prázdninách podniknout, mrkněte na nejčtenější články 🙂 Co třeba rozhledna a lesopark U Jakuba, kde mysleli i na děti, Sladovna Písek nebo Jihočeské zemědělské muzeum?

Eva

 

 

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: