Wolfgangsee s dětmi (Rakousko)

Salzbursko a okolí patří k oblíbeným letním dovolenkovým destinacím. A my už se vůbec nedivíme proč! Letos jsme sem vyrazili s dětmi poprvé a vážně to stálo za to.  Největší výhoda je, že rakouská jezera nejsou daleko od hranic (nám cesta z jihu Čech trvala pouze 3 hodiny) a zabaví se tu rodiny s dětmi všech věkových kategorií.  Hory, koupání, turistika, cyklistika, vodní sporty – oblast Wolfgangsee nabízí vše, na co si jen vzpomenete.

My jsme vyrazili karavanem do kempu přímo k jezeru Wolfgangsee. Našim výchozím bodem byl klidný kemp Seecamping Appesbach. Kemp byl klidný, přímo u vody, s půjčovnou paddleboardů, dětským hřištěm, restaurací i malým obchůdkem.  V letní sezoně doporučuji rezervaci (nutno min. na 5 nocí), protože některé kempy mají až do konce srpna plně obsazeno. 

Co můžete v okolí Wolfgangsee s dětmi podniknout?

Zubačkou na vrchol Schafberg

Z kempu jsme se vydali pěšky po cyklostezce do Sankt Wolfgang, odkud jsme vyjeli na vrchol Schafberg zubačkou. Doporučujeme rezervaci vstupenek online, ušetříte si tak spoustu času s čekáním (kvůli kapacitě je nutné rezervovat na přesný čas). Rezervace je možná tady, je možné spojit i s plavbou po jezeře. Ceny jsou teda docela vysoké, ale za to, co vás čeká nahoře, to rozhodně stojí. Výhledy jsou fantastické, na vrcholu uvidíte pět velkých jezer Solné Komory, jen je třeba vytipovat dopředu počasí a vyrazit za jasné oblohy.

My jsme nahoru vyjeli zubačkou, což byl pro nás i děti docela zážitek díky prudkému převýšení, a dolů jsme se vydali po svých alpskou cestou. Tato cesta je náročnější, poměrně strmá, vede přes hladké skalní stěny Wetterloch. Cesta je jištěná pomocí ocelových lan a pro děti to byl velký zážitek. Na konci na sebe byli náležitě pyšní, že to dali 🙂 Druhá polovina trasy už nebyla nikterak zajímavá, vedla lesní cestou plnou kamenů a kořenů a táhle se stráááášně dlouho.

Další varianta  s většími dětmi je túra kolem vrcholu, která je dlouhá 5,5 km. Nejprve budete klesat k jezeru Mönichsee a poté budete stoupat zpět k horní stanici lanovky. Trasa není vhodná pro malé děti, protože vás budou čekat dva zajištěné úseky (není potřebova ferratového vybavení) a se staršími zdatnými dětmi to bez problémů zvládnete.

Další možností je sestup po Schafberweg přes Schafbergalm. Tato trasa by měla být jednodušší, můžete nastoupit i v mezistaci.

Do Stroblu stezkou kolem skal

Z kempu Seecamping Appesbach jsme se vydali pěšky do Stroblu. Čtyř kilometrová stezka stojí za to, vede kolem skal a ještě než odbočíte vpravo na pěšinu, můžete přibrzdit na parádním dětském hřišti s obrovskou houpačkou. Trasa není vhodná pro kočárky. Ve Stroblu děti potěší nový Motorikpark, Kneipovy lázně nebo Wild park Kleefeld.

Vrchol Katrin

Dalším výletním cílem byl vrchol Katrin. Dojeli jsme do Bad Ischlu, odkud jsme se nahoru vydali lanovkou a poté vystoupali k vrcholu a už se jen kochali tou krásou. Trasa nebyla nikterak náročná.

Hallstatt, vyhlídka skywalk a Solná komora

Hallstatt, tolik opěvovaná hvězda sociálních sítí. Kdo by ho neznal. Je to malebná vesnička, to ano, ale popravdě musím přiznat, že jedna návštěva Hallstattu nám asi stačila. No nic.

Přijeli jsme brzy ráno, abychom zaparkovali, a vydali se na průzkum hallštattskými uličkami.  Hallastatt je zapsaný na seznamu UNESCO, nachází se tady jeskynní systémy, kostel a kdo má odvahu, může navštívit i kostnici se stovkou lebek. Kamarádka doporučuje ochutnat kremrole v dřevěném stánku 🙂

Po toulkách uličkami jsme se vyjeli lanovkou nahoru na vyhlídku a na návštěvu Solných dolů. Může se zdát, že taková návštěva dolu bude pro děti pěkná nuda, ale opak je pravdou. Čeká na vás spoustu zážitků! Prohlídka trvá zhruba 1,5h, vyfasujete speciální obleček a poté se vydáte po stopách důlních horníků. Vstupenku zakoupíte u dolní stanice společně s jízdenkou na lanovku. Nahoru je také možné vystoupat po svých.

Prohlídka Solných dolů je vážně skvělá, plná zážitků a dojmů, nebudete mít šanci se nudit. Čeká vás jízda po nejdelší důlní skluzavce v Evropě, jednou vás dokonce vyfotí, tak se nezapomeňte usmívat 😀 Nechybí 3D kino ani jízda hornickým vláčkem. Prohlídka byla v AJ, ve stručnosti jsem vždy dětem přeložila, ale můžete si předem stáhnout aplikaci Salzwelten Destion Guide, která je v češtině. Vstup do dolu je pro děti od 4 let.    

Tip 1: Doražte do Hallstattu brzy ráno a ještě před prohlídkou města se vydejte nejprve do Solných dolů. Čím dřív tu budete, tím líp, prohlídky mají omezenou kapacitu. My jsme se šli nejprve courat po městě a až poté do Solných dolů a byla to chyba – na prohlídku jsme čekali více než hodinu.

Tip 2: Kdo jezdí dodávkou či obytňákem, tomu se může hodit, že přímo v Hallstattu je stellplatz

Gosau a Zwieselalm

Od neplaceného parkoviště u jezera Gosausee jsme vyjeli nahoru lanovkou a udělali 4 km okruh k chatě Zwieselalm, kde jsme si dali oběd (Za tip děkujeme Marušce z blogu Děvče z hor). Cestou byly pro děti zpestřením pasoucí se koně, které bylo možné i pohladit. Nahoru u lanovky si můžete pro malé výletníky půjčit vozíky Thule a pak ho zase vrátit.

Procházka kolem Gosausee

Poté jsme se vydali podle průvodce S dětmi v báglu kolem jezera Gosausee, moc doporučujeme, krásná procházka. Nechá se i s kočárkem, je možné se v jezeře vykoupat, voda byla nádherně čistá. Také si můžete výlet prodloužit ještě k zadnímu jezeru. A pokud vám dojdou síly, u dolního jezera se můžete občerstvit v restauraci.

Fussbach a stezka pro děti

Počasí se nám ke konci týdne už zkazilo, tak jsme ještě v průvodci S dětmi v báglu vybrali kratší výlet do Fusbachu na stezku, kde děti plnily úkoly a poté dostaly u obsluhy lanovky odměnu (výlet č. 77 v průvodci). Na této stezce je vyžití pro děti, lanovka, hřiště, prolézačky…

Už jste jeli někdy na kafe traktorem? Tady budete mít možnost 😀 Svezli jsme se výletním traktorem vláčkem na chatu a zase zpět k lanovce. Ještě jsme měli tip od Marušky z blogu Děvče z hor na vodní park přímo ve Fussbachu, ale to už lilo jako z konve, a tak si vodní hrátky necháme na jindy.

Soutěska Lammerklamm

Cestou jsme objevili u hlavní silnice i tuto soutěsku. Nádherná podívaná! My jsme tu byli po velké bouřce a voda měla neskutečnou sílu. Doporučujeme tento výlet jako přizastavení cestou. Trasa je dlouhá 1,5 km a bohužel nevede jako okruh. Stezka je bezpečná, všude kolem je zábradlí, takže to bez problémů zvládnete i s malými dětmi.

Salzburg a Haus der Natur

Další den už také pršelo, a tak jsme se vydali do nedalekého Salzburgu do Haus der Natur, kde jsme byli až do zavíračky. Pokud přijedete zavčasu, můžete zaparkovat poblíž. My jsme parkovali na placeném parkovišti nedaleko.

V Domě přírody na vás čeká několik pater objevování, u většiny expozic jsou interaktivní prvky a celkově je to tu moc hezky zpracované. Najdete tu i pavilon s živými zvířaty, akvárium s žraloky apod.

Nám se moc líbila expozice o vesmíru. Až na samém konci jsme si všimli, že je tam i Science centrum, to se dětem moc líbilo (taková menší IQ Landia) a nakonec jsme tu zůstali až do zavíračky.

Redbull muzeum – Hangar 7

Kousek u Haus der Natur je u řeky krásné dětské hřiště. Můžete se projít i po mostě zamilovaných k Mozartově domě. Cestou zpět do kempu jsme se ještě zastavili v Redbull Museum v Hangáru 7, kde uvidíte třeba formuli, kterou jezdil K. Raikkönnen. Vstup je zdarma a otřevřeno je až do 22h.  

Praktické tipy, když pojedete k Wolfgangsee

  1. Kempování – pokud chcete do kempu, doporučuji v hlavní sezoně určitě rezervaci předem, mnoho kempů je až do srpna plně obsazených.
  2. Pokud pojedete do jakékoliv oblasti Rakouska s dětmi, určitě si kupte průvodce Toulky rakouskými Alpami od S dětmi v báglu. Jana a několik dalších rodin dalo dohromady nabušeného průvodce, kde jsou samé skvělé tipy, které otestovali přímo rodiny s dětmi. Dozvíte se tam i to, jaké trasy jsou sjízdné s kočárkem apod. Doporučuji všemi deseti, ušetří vám to strašně moc času s plánováním výletů!
  3. Kola jsme si k Wolfgangsee nevzali a byla to chyba! Kolem jezera vedou cyklostezky a i kdyby jste jezdili jen večer na krátké projížďky, rozhodně stojí za to si kola vzít.
  4. Dálniční známka – pokud kupujete klasickou papírovou, doporučuji nespoléhat na to, že ji koupíte na hranicích (je často vyprodaná, ale údajně jsou na hranicích automaty, kde koupíte papírovou s okamžitou platností). Elektronická dálniční známka platí až po 18 dnech (kvůli stornu) a pokud ji jako fyzická osoba chcete s okamžitou platností, je to za příplatek. Pokud zaškrtnete, že jste podnikatel, platí hned. Pokud se chystáte do Rakouska o prázdninách vícekrát, vyplatí se vám dálniční známka dvouměsíční (stojí 27€).
  5. Zjištěte si dopředu více o slevových kartách dané oblasti (podrobně rozepsané to má Jana v průvodci). Většinou ji dostanete k ubytování na 3 dny a více, ale nevztahuje se to na kempy. Já jsem slevovou kartu neřešila, ale ve finále by nám ušetřila spoustu peněz – jsou tam zahrnuté lanovky, vstupy a další slevy. Z oblasti u Wolfgangsee se nechá koupit karta tuším za 5€ na osobu v infocentru. Mrkněte i na kartu 4 Gipfel, která je na 4 konkrétní vrcholy (Grünberg, Fuerkogel, Gosaukammbahn a Dachstein) za zvýhodněnou cenu na lanovky, ušetří vám spoustu peněz.

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: