Slovinsko s dětmi

Posledních pár dní našeho roadtripu jsem zakončili ve Slovinsku. Většinou jsme Slovinskem jen projížděli, ale tentokrát jsme se rozhodli pár dní zůstat a prozkoumat tuhle nádhernou zemi. A dobře jsme udělali. Byli jsme tady s dětmi poprvé a určitě ne naposledy. 

Slovinsko toho nabízí pro rodiny s dětmi skutečně mnoho – od výšlapů v horách, koupání ve smaragdové krásce řece Soča, návštěvě nádherných historických měst, jeskyní, vodopádů, až po užívání vodních radovánek v moři.  

Strávili jsme tady dva dny a posíláme pár tipů, které se můžou hodit, pokud se do Slovinska s dětmi chystáte.

Vodopád Peričnik

Jeden z nejhezčích vodopádů, které jsme zatím navštívili. Byla to vážně krásná podívaná, 52 m vysoký vodopád, který padá ze skalnatého převisu. Zážitkem pro nás bylo hlavně to, že se dostanete až za vodopád a jste v těsné blízkosti padajícího proudu vody. Vidíte tu krásu zase z úplně jiného úhlu. Pokud se vydáte s dětmi až za vodopád a nechce se vám vracet stejnou cestou zpět, můžete po stezce pokračovat a projít ji jako okruh.  

Vodopád Peričnik leží v Triglavském národním parku a pokud zaparkujete na parkovišti u chaty Koča pri Perečniku, dostanete se k němu po 10-15 minutách chůze do kopce. Trasa není sjízdná s kočárkem. Doporučujeme také pevnou obuv. Kdo by si chtěl výstup k vodopádu trošku zasloužit, může se vydat pěšky z obce Mojstrana (5 km tam, mapa tady)

Jezero Bled

Jezero Bled, kdo by ho neznal. Patří mezi nejnavštěvovanější místo ve Slovinsku a počet turistů tomu odpovídá 🙂 Ikonou jezera je Blejski otok – ostrůvek s kostelem Panny Marie. Od břehu se k němu můžete dostat na výletních loďkách (zv. “plentách”) nebo třeba na paddleboardu. Za návštěvu stojí i Bledský hrad, odkud budete mít na ostrov krásný výhled.

Jezero nabízí i příjemné koupání v nádherně čisté vodě, která není díky termálním pramenům tak studená jako ostatní jezera a řadí se tak k nejteplejším alpským jezerům. My jsme vyrazili na jednu z větších pláží s dobrým vstupem do vody poblíž kempu Bled. Další možností koupání je Grajsko Kopalisce, které najdete pod hradem. Jsou tu oddělené “bazénky” pro menší děti, tobogán, vodní atrakce (zpoplatněno) i restaurace. Vstupné je 10 Euro dospělí, 6 Euro děti, zvýhodněné vstupné po 15. hodině. 

Jezero Bled z vyhlídky Ojstrica

Zatímco se všichni členové naší posádky rozhodli, že jdou k vodě, já si vyběhla ještě na vyhlídku Ojstrica, odkud je na jezero Bled a ostrov nádherný výhled. Cesta od parkoviště je dlouhá cca 800 m a vede do prudkého kopce. Doporučuji pevnou obuv, zvlášť po dešti to byla jedna velká klouzačka. Poslední úsek je jištěn ocelovým lanem (není ale náročný). 

Od vyhlídky Ojstrica se můžete okruhem vydat ještě k vyhlídce Malá Osojnica a Velká Osojnica. Celý okruh je dlouhý necelé 3 km (mapa tady).

Koho neláká vidět jezero z výšky, může si ho obejít. Vede kolem něj 6 km dlouhá pohodová cesta. Je vhodná pro pěší i pro cyklisty. Rodiče malých dětí ocení, že kolem jezera jezdí i výletní vláček, a tak si můžete cestu příjemně zkrátit (vláček jezdí v sezoně každých 45 min a má 8 zastávek). Pěšky vám cesta zabere cca 3 hodiny. Nezapomeňte si udělat pauzu a ochutnat místní specialitu – blejskou kremnou rezinu. Je to tradiční desert, který je možný připravovat pouze tady.

Parkování u Bledu

Hned u pláže poblíž kempu Bled  je placené parkoviště, kde se vám lehce protočí panenky (5 Euro za hodinu). Nicméně jsme tu zastavili, protože je parkoviště skvělým výchozím bodem (koupání, vyhlídka na jezero) a nám se už nechtělo nikam pěšky. 

Parkování u jezera Bled je obecně celkem problém. Hodinu můžete parkovat zdarma přímo u jezera, poté už se všude platí a nejlepší možností je asi parkovací dům Lake Bled (5 Euro na celý den). Více info o parkování u Bledu najdete tady.  

Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar leží nedaleko jezera Bled a patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější místa Slovinska. Asi si tedy dovedete představit, kolik lidí k ní denně zavítá 🙂 Čeká na vás nádherná podívaná vytvořená divokou řekou Radovnou, přes kterou budete přecházet po mostech a dřevěných chodníčcích, které se různě klikatí, až dojdete k vodopádu Šum. 

Tady stezka po 1500 metrech končí, ale vzhledem k tomu, že je od r. 2020 stezka pouze jednosměrná, nebudete se vracet stejnou cestou zpět, ale můžete zvolit trasu buď přes Blejskou Dobravu nebo přes Svetu Katarinu, kterou jsme zvolili my. Cestou je dětské hřiště i pizzerie, odtud pak už pokračujete tam, kde parkujete. 

Doporučujeme parkoviště P1, které je přímo u vstupu do soutěsky. My jsme parkovali na parkovišti P5, které bylo od soutěsky vzdálené 1 km pěšky. Je dobré si zapamatovat číslo parkoviště, od soutěsky vás budou směrovat cedule přímo ke konkrétním parkovištím. 

V čase od 10 do 15h není možné zakoupit vstupenku, proto doporučujeme zakoupit vstupenky on-line. Pozor, vstupenky jsou na konkrétní čas, který musíte dodržet. Není nutné tisknout, stačí v mobilu. Vstupné je v roce 2022 10€ pro dospělého, 3€ pro děti od 6 do 15 let, děti do 6 let jsou zdarma.

Bylo fajn soutěsku Vintgar vidět, ale myslím, že jednou nám to stačilo 🙂 Za mě je mnohem hezčí soutěska Lammerklamm nebo Lichtenštejnská soutěska v Rakousku – mrkněte, je to kratičký výlet, který si můžete udělat třeba rovnou cestou ze Slovinska zpět do ČR.  

Veliká Planina

Veliká Planina, místo, kde si budete připadat jako by se zastavil čas. Jedinečná náhorní plošina která se už od 15. století využívá k pastvě dobytka, obklopená salašemi a volně se pasoucími krávami. Zvuk kravských zvonců už jen doplňuje tu nádhernou atmosféru. 

Veliká Planina

Budete se tady cítit jako kdysi, ochutnat tu můžete i tradiční pokrmy, vzít děti do muzea, kde uvidí, jak se na Veliké Planině žilo před lety a kdo chce zažít trochu dobrodružství, může se vydat k jeskyni Vetrnica, kde se i v létě drží sníh. Má to tu prostě dokonalou atmosféru a řadím toto místo mezi jedno z nejhezčích, co jsme ve Slovinsku navštívili.

Na Velikou Planinu se dostanete z údolí Kamniška Bistrica, kde je dolní stanice lanovky včetně parkoviště zdarma. Necháte se vyvézt kabinkovou lanovkou do půli cesty (první úsek je vážně hodně strmý a pěšky pro děti nevhodný), odkud pak můžete přesednout na sedačkovou lanovku nebo se vydat nahoru do kopce pěšky. Sedačková lanovka je ale tak extra pomalá, že to pěšky zvládnete možná rychleji 😀 (dolů určitě, vyzkoušeno 🙂 Nahoru vám trasa zabere cca hodinu, terén je nenáročný, ale do kopce. Kdo nechce pěšky, toho lanovka vyveze až nahoru na Velikou Planinu, kde už je jen na vás, kudy se vydáte. 

My jsme se od horní stanice lanovky vydali vpravo na nejvyšší vrchol Gradišče, kde děti potěší parádní houpačka poblíž. Vzhledem k tolika dotazům na sociálních sítích bych tipla, že je tam tento rok nově. A dobrá zpráva je, že to není jediná houpačka, ale cestou jich potkáte ještě několik. A ty výhledy! Ach… 

Poté jsme se vydali z kopce dolů k salaším, kde můžete ochutnat tradiční pokrmy (kdo rád ochutnává tradiční jídla, nesmí vynechat pohankové škubánky), odtud jsme vystoupali ke kapli Marie Sněžné. Chtěli jsme se vydat ještě do muzea a k jeskyni Vetrnica, ale protože se vkapem blížily černočerné mraky, vydali jsme se okruhem zpět k lanovce. 

Řeka Soča a Veliká Korita 

Veliká Korita patří mezi nejúchvatnější úsek smaragdové krásky – řeky Soči. Řeka Soča je typická svou modrozelenou barvou, ledovou vodou a ukáže vám i několik svých podob – od klidného potůčku s vodou po kotníky, která se mezi skalami změní v divokou řeku plnou peřejí. Proto je také rájem pro vodáky.

 Kolem řeky můžete projít nejstarší a nejdelší stezku v Triglavském národním parku – Soča River Trail, která měří 25 km. S menšími dětmi ji asi nezvládnete projít celou, využít ale můžete i autobusu, který vás vezme zpět do Bovce nebo projít jen její část. 

My jsme kempovali v kempu Klin, odkud se můžete na stezku Soča River Trail napojit a podél řeky dojít pěšky až na Veliká Korita. Doporučuji pevnou obuv. Kdo je otužilý, ten by neměl minout toto místo

Můžete však u Velikých Korit zastavit i autem na neplaceném parkovišti, které je zhruba v polovině. Samotná soutěska je dlouhá 750m a nechá se projít pěšinou. 

Co dalšího mám na slovinském travel listu: 

Pokljuška Gorge – není tak známá jako Vintgar, není tam tolik lidí jako na Vintgaru, neprotéká jí žádná řeka, přesto stojí za to. Čeká tu na vás totiž obrovská jeskyně, která je průchozí a bude to (nejen) pro děti parádní dobrodružství. Vstup je zdarma, stejně tak parkoviště. Okruh je dlouhý necelé 4 km.

Jezero Bohijn (největší jezero ve Slovinsku) a Mostnica Gorge – od parkoviště na konci obce Stara Fužina, kde začíná botanická zahrada, soutěskou až k vodopádům Mostnice, 5 km tam (mapa)

Jeskyně Postojna – nejznámější a nejnavštěvovanější jeskyně ve Slovinsku, děti budou nadšené z 3,7 km dlouhé jízdy turistickým vláčkem po jediné dvoukolejné jeskynní železnici (prohlídka trvá 1,5h)

Predjamský hrad – největší jeskynní hrad světa, za kterým se nachází síť tajných tunelů

Tip: Od poloviny července do začátku září můžete využít kyvadlové dopravy z Posotjenské jeskyně (cesta trvá 20 min)

Ledovec Kanin – nejdelší lanovkou ve Slovinsku se můžete nechat vyvézt do 2300 m.n.m. (cesta trvá 40 minut), na místo, kde bude i v létě sníh. Odtud můžete vyrazit na túru (tipy na výlety najdete tady), pro rodiny s dětmi je tu i první chráněná trasa Via Ferrata Sniper s obtížností A (vybavení musíte mít vlastní)  U dolní stanice lanovky je stellplatz, kde můžete zůstat s dodávkou/obytňákem, více info najdete tady

Tolminská soutěska – 2 km okruh, parkoviště u soutěsky je placené, druhé parkoviště (2km od soutěsky) je zdarma, odtud můžete k soutěsce kyvadlovou dopravou (zdarma) 

Krajnská Gora – lanovkou Vintranc nahoru, kde na vás čeká Secret Forest Labyrint a pohádková stezka Orientation park. A dolu? Po svých, lanovkou a nebo sladká tečka na závěr – bobovou dráhou 🙂 Nezapomeňte si však koupit lístek v dolní stanici

Piran – parkování v garáži na kraji města, do města shuttle busem

Jezero Jasna – zastavení cestou

Slemenova Špica – ze sedla Vršic

Mangart (z italské strany)

Vogel

Přírodní rezervace Zelenci  

Lago del Predil (Itálie) – za hranicemi

Kam když prší

Planinské muzeum 

Jeskyně Križna Jama – prohlídku jeskyně si děti užijí díky dobrodružné plavbě na člunu po křišťálově čistých podzemních jezerech s baterkou v ruce

Jeskyně Postojna – patří mezi nejoblíbenější slovinské jeskyně, do vnitra vás doveze vláček

Aqua Terme Čatež – vodní ráj pro děti, kryté a venkovní bazény přístupné po celý rok (letní a zimní riviéra), bazén se skluzavkami, pirátský ostrov a prolézačky

Kam k moři

Portonož – písečná pláž

San Simon – přímořský resort s písečnou pláží a tobogány

Mesečev zaliv – tato pláž leží v přírodní rezervaci Strunjan a patří mezi nejhezčí pláže ve Slovinsku

Kempování ve Slovinsku

První den jsme kempovali v Triglavském národním parku v kempu Klin. Klidný kemp přímo u řeky Soči, můžeme doporučit. Druhý den jsme kempovali poblíž Bledu v kempu Šobec. To už je klasický ***** kemp, kde najdete úplně všechno (restaurace, market, koupaliště, dětské hřiště, vodní atrakce, animační program). Dětem se tu moc líbilo.

Kempovací tip č. 1: Bez aplikace park4night ani ránu! Všechny kempy, stellplatz i další místa pěkně pohromadě, vyhledávat můžete podle lokality nebo přímo tam, kde se právě nacházíte.

Kempovací tip č.2: Adventure menu! Znáte? Poctivě uvařená jídla, 100% přírodní, bez konzervantů. Otevřeš, ohřeješ a máš za pár minut uvařené plnohodnotné jídlo. Hostinu si tak můžeš udělat kdekoliv, třeba jako my uprostřed albánských hor nebo na chorvatském pobřeží 🙂

Kempovací tip č.3: Offline verze Mapy.cz v mobilu k nezaplacení! Tam, kde není signál už se neztratíš.

Tipy na kempy ve Slovinsku pro rodiny s dětmi

Doporučené tipy na kempy od rodičů pro rodiče 🙂

Kemp Liza

Kemp Podljubelk

Kemp Špik

Kemp Danica

River Camping Bled

Natura Eco Camp Krajnska Gora

Camp Bohijn

Kamp Soča

A co vy? Už jste ve Slovinsku byli nebo to máte v plánu?

Nezapomeňme, že i u nás máme krásně 🙂
Koupí tištěných průvodců podpoříte fungování blogu Už tam budem?

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: