Lago di Garda s dětmi (Itálie)

Lago di Garda – kam na výlet

Lago di Garda je největší italské jezero a zároveň jedno z nejkrásnějších. Jezero nabízí vše, na co si jen vzpomenete – hory, turistiku, koupání, vodní sporty i cyklistiku. A i když máte rádi klidnější dovolenou a pojedete sem jen za odpočinkem, nebudete litovat. Severní část jsme si zamilovali a jezdíme sem raději než k moři.

Výhled na Gardské jezero

Pokud máte rádi vyhlídky, určitě nesmíte minout tuhle. Vyhlídku na Gardské jezero najdete v Nago-torbole, mezi Arcem a Loppio (SS240, 146, 38069 Nago-torbole TN, Italy). Nechybí tu dřevěné posezení a bezplatné parkování je přímo u vyhlídky. Tenhle výhled se mi líbil mnohem víc než z Monte Baldo.

Malcesine a Monte Baldo

Malcesine, to je městečko s dlážděnými uličkami plné barů, restaurací, kaváren a malých obchůdků . Najdete tu malé oblázkové pláže s průzračnou vodou a nejvyšším vrcholem Monte Baldo.

Kdo byl na Gardě a nenavštívil Monte Baldo, jakoby tam ani nebyl 🙂 Je to opravdu zážitek (hlavně to 3hodinové čekání), a to hlavně z důvodu, že lanovka je otáčivá o 360′, což jsem ještě nikde neviděla 🙂 Vy tak během jízdy vidíte úplně všude. Můžete dojet jen do mezistanice San Michele a zbytek vyšlápnout pěšky, ale my jeli až nahoru. Kola vám vezmou nahoru také, ale jen dopoledne do 10-11h. S kočárkem by také neměl být problém.

Pokud sem půjdete, rozhodně si nezapomeňte  koupit lístky dopředu. My jsme je neměli a ve frontě (jen na lístky) čekali 2,5 hodiny! Pak si počkáte ještě tak hodinku ve frontě přímo na lanovku. Lístky můžete koupit online zde nebo v Infocentru v Malcesine či na benzíně. To jsme se dozvěděli samozřejmě až potom 😀

Tip od čtenářky Kláry: Přivstaňte si a jděte na Monte Baldo již brzy ráno, kolem 8-9h. Nejen, že nebudete čekat dlouhé fronty, ale ještě budete mít levnější vstupné (dospělí 15euro, děti 6-14 10euro).

Placené parkoviště je přímo v podzemí budovy lanovky nebo je možnost parkování ještě nad stanicí lanovky (minete lanovku a budete pokračovat stále do kopečka). Parkoviště je značené.

Lodí z Malcesine do Limone (nebo naopak)

Z Limone jsme si udělali výlet lodí do protějšího Malcesine. Obě vesničky stojí za to.

Limone, původně rybářská vesnička, se proslavila pěstováním citrónů. Navštívit tady můžete historické místo s vůní citronu Limonaia del Castèl, Muzeum turismu nebo malý kostel Chiesa San Rocco. Najdete tu i pěkné hřiště pro děti.

Vydat se můžete i na stezku kolem skal, která zatím měří cca 2km a v budoucnu by měla být pro cyklisty prodloužena až do Riva del Garda (nyní by museli cyklisté skrz tunel a po hodně frekventovaných silnicích).

Malcesine

Malcesine je nádherné městečko, kterému dominuje hrad Castello Scaligero. Z Malcesine se můžete vydat lanovkou i na vrchol Monte Baldo (viz výše).

Lago di Tenno

K tyrkysovému jezeru Lago di Tenno se po prudším stoupání dostanete autem z Riva del Garda. Cestou se vám objeví krásné výhledy na jezero. Lago di Tenno je skvělé ke koupání.

Lago di Tenno

Můžete si také udělat procházku a obejít ho kolem dokola. U jezera můžete zaparkovat na placeném parkovišti.

Verona

Poblíž Gardského jezera se nachází také městečko zamilovaných – Verona. Určitě se vyplatí se tam s dětmi vydat na jednodenní výlet. Parkovali jsme v centru na placeném parkovišti, odkud jsme se vydali k amfiteátru Arena di Verona na náměstí Piazza Bra a odtud k Juliinu balkonu. Kdo má rád výhledy, ten se může nechat vyvézt lanovkou na kopeček sv. Petra ke Castel San Pietro.

Co mám ve svém gardském travel listu na příště:

  1. Zábavní parky Gardaland, Movieland, Canevapark – jen jsme kolem projížděli a bylo to jedno velké “wow”, ale čekáme až budou děti trochu starší (na některé atrakce můžete až od určitého věku)
  2. Ponte Tibetano – ideální místo na výlet s dětmi (bez kočárku) k visutému mostu s 42 metrů hlubokou propastí, který byl otevřen v r. 2019. Výchozí bod je malé parkoviště v obci Crero. Trasa vám zabere cca 30 minut, kdo chce pokračovat, může se ještě vydat směr Thai (také cca 30min).

3.  Jeskynní vodopád Varona – 3km od Riva del Garda směrem na Tenno

4.  Santuario Madonna della Corona – poutní místo s kostelíkem zabudovaným ve skále v pohoří Monte Balda, ke kterému se snadno dostanete i s menšími dětmi z vesničky Spiazzi nebo vás k místu zavedou rovnou nebeské schody z obce Brentino (a poté následujte ukazatele Sentiero del Pellegrino nebo Sentiero della Speranza

5.  Vyhlídka Belvedere

6.  Sentiero Panoramico Busatte Tempesta + lanový park

  1. Jezero Cavedine
  2. Termální lázně Sirmione
  3. Rocca di Garda – není vhodné pro menší děti z bezpečnostních důvodů – velký sráz a nikde nejsou zábrany
  4. Na kole z Riva del Garda stezkou via Ponale k Lago di Ledro
  5. Na kole z Arca podél vinic – ccm 10km, trasa: Arco parking al Ponte, cycle path, Massone, Bolognano, Vignole, Loc. Maza, Pratosaiano, Caneve, cycle path, Via Pomerio, Viale Monache, Via Ferrara, Via Segantini, Arco parking al Ponte

Kempování na Gardě

Na Gardě najdete spoustu kempů. V první polovině července to bylo s místem ještě v pohodě, v srpnu jsme si bohužel bez rezervace neškrtli. Pokud se tedy na Gardu chystáte, doporučuji rezervaci předem. My byli v kempu Garda v Limone sul Garda a byli jsme spokojení.

Sever nebo jih?

Sever! Jezero je obklopené horami, pláže jsou sice oblázkové, ale voda nádherně průzračná a výletů tady najdete také nespočet. Jih už mě narozdíl od severu tolik nenadchl. Hory jsou prostě hory 🙂 Navíc voda v jezeře už tady byla spíš takovej “kachňák” 🙂

A co vy, byli jste tu nebo se chystáte?

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: