Cinque Terre s dětmi (Itálie)

Kam s dětmi v Cinque Terre

Cinque Terre, chlouba italské Ligurie. Jak už název vypovídá, jedná se o 5 barevných vesniček, které vás okouzlí. Jsou vytesané do skály a nabízí dechberoucí výhledy na moře. Mezi některými vesničkami můžete vyrazit s dětmi i na trek. My tady strávili 3 dny při našem roadtripu po Itálii a Cinque Terre spolu s Dolomity řadíme mezi TOP skvosty Itálie.

Cinque Terre – barevné vesničky v útesech
Cinque Terre tvoří 5 vesniček – Monterosso, Vernazza,Corniglia, Manarola a Riomaggiore. Záleží jen na vás, kolik času tady budete chtít strávit. Za nás jsou ideální 3-4 dny v případě, že chcete vyrazit na trek národním parkem. Samotné vesničky však zvládnete navštívit i během jednoho dne s využitím vlakových spojení.

Vlakem mezi vesničkami


My jsme si udělali výchozí bod v kempu Acqua Dolce v Levantu. Kemp byl poblíž moře a od vlakové stanice vzdálený cca 5 minut. Nemuseli jsme tak nikde přejíždět autem a mezi vesničkami jsme jezdili vlakem. Vlakové spojení je totiž nejrychlejším a nejlepším způsobem, jak se mezi vesnicemi pohybovat. Využili jsme zvýhodněnou rodinnou jízdenku na trase La Spezia – Levanto, kdy se mezi stanicemi můžete pohybovat neomezeně. Platí pouze daný den do půlnoci, nezapomeňte ve vlaku označit, neoznačené vstupenky jsou za tučné pokuty.

Cinque Terre Card

Některé treky mezi vesničkami jsou zpoplatněny – budete potřebovat trekingovou kartu, kterou lze zakoupit v informačních centrech nebo v některé z kontrolních stánku. Jednodenní treková karta stojí 7,50€ pro dospělého. Výhodnější varianta je zakoupení kombinované jízdenky na turistiku + vlak. Vlaky jezdí mezi La Spezia a Levanto a zastavuje v každé vesničce Cinque Terre. Jízdenku na vlak můžete využít neomezeně. 

Jednosměrná jízdenka stála v r. 2021  € 5 pro dospělého a poloviční pro děti (do 4 let zdarma). My jsme využili jednodenní rodinnou (2+2), která nás vyšla na € 48 a zvládli jsme na ní projet celé Cinque Terre křížem krážem. Pro děti je využití místní hromadné dopravy na cestách vždy zpestřením. 

A teď pojďme mrknout na jednotlivé vesnice a tipy, co v nich můžete podniknout.

Mapa oblasti Cinque Terre, zdroj: https://www.cinqueterre.eu.com/

Monterosso al Mare

Monterosso je největším městem Cinque Terre a líbilo se nám ze všech vesnic asi nejméně. Jako jediné není postaveno na útese a pokud chcete výlet spojit s koupáním, Monterosso nabízí největší pláž. V ostatních vesnicích bohužel rozlehlé pláže nečekejte. Vlaková stanice je přímo ve městě. My jsme vyrazili z Levanta na krásný trek, který je cca 6 km dlouhý a nabízí nádherné výhledy na moře. Zpět jsme dojeli vlakem.

Vernazza

Vernazza, další nádherná vesnička, jejíž dominantou je hrad, odkud se vám naskytnou krásné výhledy. Nejhezčí výhled na Vernazzu je poblíž restaurace La Torre (mapa). Budete bloudit úzkými uličkami a vychutnávat si tu pravou italskou atmosféru. Na malém náměstí se můžete zastavit třeba na Aperol nebo na mňamózní zmzku v Gelateria Porticciolo. Ve Vernazze je také malinká písečná pláž.

 Z Vernazzy můžete vyrazit na cca 4 km dlouhý trek do vesničky Corniglia. Vzhledem k tomu, že vás čeká pěkně strmý úsek, nedoporučujeme absolvovat s malými dětmi.

Corniglia 

Corniglia je nejmenším a nejvýše postaveným městečkem Cinque Terre. Je také jedinou vesničkou, která nemá vlastní přístav a autem se tam dostanete jen obtížně. Vlaková stanice leží mimo město, takže buď budete muset vyšlapat strmé schody nebo se od vlaku vydat nahoru mini busem. Ten jezdí pouze v sezoně a počet míst je velmi omezený, takže si z vlaku pospěšte 🙂 My jsme si nahoru vyšlapali po svých a dolů se svezli busem (v ceně jednodenní rodinné jízdenky). 

Corniglia nás obecně trochu zklamala. Pokud vás tíží čas a rozhodujete se, jakou vesnici navštívit, v Corniglii upřímně o moc nepřijdete 🙂 Dojem si můžete zvýšit, pokud se vydáte na trek z Corniglie do vesničky Vernazza. Z Corniglie je to také jen 2 km do Manaroly a vede tudy stezka, ta je však bohužel dlouhodobě uzavřena z důvodu sesuvu půdy (měla by být uzavřena do roku 2023). 

Manarola

Manarola pro nás byla nejkrásnější vesnicí a nadchla nás tak, že jsme se museli vrátit i na západ slunce 🙂 Doporučujeme rezervaci v restauraci Nessun Dorma, kde budete sedět na terase, z které budete mít dokonalé výhledy doplněné nezapomenutelnou atmosférou. Hned nad restaurací se nachází parádní dětské hřiště. Pokud půjdete bez dětí, můžete se vydat na náročnější trek do Volastry.

Hřiště s výhledem (Manarola)

Riomaggiore

Vesnička, která je největší a co se týče ubytování, mezi turisty velmi oblíbená. Z Riomaggiore vede Stezka lásky, která je ale bohužel z důvodu rekonstrukce do r. 2024 uzavřena kvůli sesuvu půdy. Alternativou může být trek do Portovenere, který vám zabere cca 6hodin (s dětmi určitě více) a těšit se můžete na nádherné panoramatické výhledy přímo u útesů. Na tuto stezku nepotřebujete Cinque Terre card.

Kde se s dětmi vykoupat?

Pláž v Levantu

Na pláž se můžete vydat do Monterossa, kde je však hlava na hlavě, proto doporučujeme raději pláž v Levantu, kde je sice lidí taky dost, ale nechá se to vydržet 🙂

Kam na trek v Cinque Terre?

Monterosso – Vernazza (zpoplatněno €7,50/den nebo s CT Card)

obtížnost: střední

Délka: 3,5 km

Vernazza – Corniglia (zpoplatněno €7,50/den nebo s CT Card)

obtížnost: střední

délka: 4 km

Manarola – Volastra – Corniglia

obtížnost: náročná

délka:  3,5 km

Tip: mezi Manarolou a Volastrou můžete využít bus, jezdí každou hodinu

Manarola – RiomaggioreStezka lásky” (zavřeno do 7/2024)

obtížnost: střední

Length: 1,5 km

Riomaggiore – Portovenere

obtížnost: náročné

délka: 12,5 km

Levanto – Monterosso

obtížnost: střední

délka: 7 km

!!! Aktuální dostupnost stezek se může změnit, doporučuji před cestou vždy zkontrolovat tady.

PRŮVODCE ŠUMAVA S DĚTMI A JIŽNÍ ČECHY S DĚTMI – přes 50 výletů ideálních pro rodiny s dětmi, objednávat můžete na e-shopu.

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: