Dolomity s dětmi (Itálie)

Dolomity – tipy na výlety s dětmi

Věříte na lásku na první pohled? Ne? Tak vyražte do Dolomit a uvěříte hned 😊 Velkolepé skalní masivy, klikatící se turistické cesty, dechberoucí výhledy, skály v kombinaci se zelenými loukami a lesy, jezera a vodopády… Prostě ráj! Není divu, že od roku 2009 jsou Dolomity zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tak pojďte s námi, ukážeme vám pár míst, kam jsme s dětmi zavítali během našeho měsíčního roadtripu po Itálii a kam stojí za to vyrazit i s dětmi.

Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime. Tři ostré zuby, které se vznešeně tyčí nad ostatními vrcholy a patří mezi nejhezčí část Dolomit. Okolí je protkáno turistickými cestami, které zvládnete i s dětmi. K chatě Auronzo, které stojí takřka na úpatí, se bez problémů dostanete autem nebo autobusem. Cesta k vrcholu je zpoplatněna. Můžete však využít autobus, který jede od Misuriny.

Okruh kolem Tre Cime

K Tre Cime se od parkoviště vydáte po asfaltové cestě k chatě Rifugio Auronzo, která je nedaleko parkoviště. Odtud pokračujte po trase č. 101, která je nenáročná a dovede vás k chatě Rifugio Lavaredo, odkud už budete stoupat k vyhlídce na Tre Cime. Tuto část zvládnou i menší děti.

Nejhezčí pohled na Tre Cime se vám ale naskytne, pokud vrchol obejdete. Celá trasa měří 10 km a zvládnou ji úplně v pohodě i děti. Okružní trasa vede přes chatu Dreizinnenhütte.  Od chaty už vás čeká strmější klesání po klikaté štěrkové cestě a následné stoupání vzhůru. Dorazíte k občerstvení Lange Alm, kde budou pro děti zážitkem volně pasoucí se krávy, které se sem tam projdou mezi turisty. Některé však o pohlazení nebo focení vůbec nestojí 🙂 Odtud už vás turistická cesta dovede zpět na parkoviště.  

Kempování pod Tre Cime

Kempařům povím malé tajemství – pod Tre Cime se nachází stellplatz a s dodávkou nebo obytňákem tu můžete přespat. Nocování na parkovišti je tu totiž povoleno. Takže se klikatou cestou dovezete do výšky 2333 m n. m. dodávkou a užijete si nocování s nezapomenutelným výhledem pod Tre Cime. Jediný háček je v tom, že k chatě je zpoplatněna mýtem. My jsme za camper platili 30€ na 24h, obytňák je tuším za 45€, nicméně za ten zážitek to vážně stojí! Při vjezdu dostanete lístek, kterým se budete prokazovat při odjezdu. Pokud byste chtěli zůstat více nocí, pozor na to – budete platit mýtné znovu. My jsme přijeli až kolem 17h a vyhli se tak dopravní zácpě, která se tu v ranních hodinách tvoří.  Pokud v autě netopíte jako my, nezapomeňte přibalit teplejší vrstvyi v letních měsících – ráno nás probouzelo krásných 6 stupňů (u moře si totiž všichni stěžovali, že se v tom vedru nedá se spát, tak jsem je vzala sem, muhaha :D). Na stellplatze není k dispozici žádný servis a toalety jsou otevřeny jen od 8:30 – 16:30.

K chatě se dostanete také shuttle busem, jednosměrná jízdenka stojí 8€, zpáteční 15€, děti do 6let zdarma. Jízdní řády najdete tady.

Lago di Braies

Lago di Braies patří mezi nejhezčí a nejnavštěvovanější jezera v Itálii. Jezero tyrkysové barvy spolu s loďkami a okolními vrcholky hor tvoří dokonalou kombinaci. A je to vážně krásná podívaná! Dojem může zkazit jen velká míra turistů, proto doporučujeme výlet k jezeru v pozdějších odpoledních hodinách. Své kouzlo má jezero i v zimě.

V sezóně, tj od 10.7. do 10.9., můžete dojet k jezeru jen do 10 hod, poté zase až od 15 hod. Přijedete-li v mezičase, musíte auto zaparkovat na odstavném parkovišti ve vesnici Ferrara (cca 5km). Odtud se můžete vydat k jezeru pěšky nebo se svézt shuttle busem (3€).

U jezera si můžete s dětmi také pronajmout lodičky u dřevěné chaty, která je ikonou jezera. Za pronájem dáte 15€ za 30 minut a 25€ za hodinu. Pokud jedete k jezeru s tím, že se jen v lodičce vyfotíte, tak vás bohužel zklamu – není to možné 😊

Jezero se dá také celé obejít kolem dokola po udržovaných stezkách. Trasa je dlouhá 3,5 km.

Seceda                  

Seceda. Místo, ze kterého si se(ce)dnete na zadek (několik členů naší posádky doslova :D)! Právem patří mezi nejikoničtější místo celých Dolomit.

Na Secedu se dostanete z městečka Ortisei/St. Ulrich, kde u lanovky zaparkujete auto na placeném parkovišti. Několik míst je i v krytých garážích, po zaplnění vás pošlou na venkovní parkoviště. Nahoru vás pohodlně vyveze lanovka až pod vrchol Secedy (2519m). Aktuální cenu najdete tady, kde si můžete zakoupit jízdenky také on-line. Doporučujeme zakoupit zpáteční jízdenku.

Hned na začátku děti potěší parádní dětské hřiště. (Naše děti potěšilo natolik, že nám řekli, ať jdeme na výlet sami, že na nás zatím na hřišti počkají 😀 ) Od hřiště se vydáte vzhůru do kopce, kde vás vyšlapaná cestička dovede ke známým štítům. Trasa k Secedě není vhodná pro kočárky.

Ze Secedy jsme si ještě udělali s dětmi okruh k chatě Malga Pieralongia, kde je další dětské hřiště i s pískovištěm a domečkem a poté jsme se začali vracet zpět k lanovce. My udělali tu chybu, že jsme cestu k parkovišti absolvovali pěšky. Trasa zpět nebyla vůbec zajímá, proto doporučuji zakoupit zpáteční jízdenku na lanovku a vydat se raději na delší okruh po hřebeni, kde máte mnoho možností. Například trasu Seceda – Malga Pieralongie – Regensburgerhütte – Seceda. Cestou je i několik restaurací, kde se můžete zastavit na oběd.

Krásně rozkvětlé louky na Secedě

Pokud rádi kempujete, doporučujeme parádní kemp Seiser Alm, který nabízí i stellplatz. V zimě se Seceda přemění v lyžařský areál.

Marmolada

Marmolada je nejvyšší hora Dolomit. Pro děti bude lákavé hlavně to, že i v létě je na vrcholu hodně sněhu. Severní strana Marmolady je totiž ledovec – jediný v Dolomitech.  Na vrchol vás vyveze lanovka (tuším, že za 30€ na osobu) v kabince pro cca 65 lidí. K lanovce se dostanete z městečka Malga Ciapela a po několika minutách a 2 přestupech se dostanete pohodlně nahoru. V jedné mezistanici můžete navštívit muzeum První světové války. Upřímně mě vrchol nijak nenadchl. Já mám radši pořádný vejšlap, kdy si ty vrcholy musíte zasloužit 🙂

Poblíž Marmolady je krásný kemp Malga Ciapela Marmolada, který byl však v roce 2021 uzavřený, neboť nedostal potřebná povolení. Ale v dalších letech třeba budete mít štěstí. My jsme kempovali na stellplatze poblíž jezera Fedaia.

Marmolada – červenec 2021

A to je pro tentokrát vše. Dolomity se nám vryly pod kůží a já vím, že se zase brzy vrátíme. Pokud máte vyzkoušené další trasy s dětmi, budu moc ráda, pokud se s námi podělíte <3

Zakoupením produktů na našem e-shopu podpoříte fungování blogu Už tam budem? Děkujeme!

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: