Arboretum Lesná a Helenčiny vodopády – Krušné hory s dětmi

Krušné hory s dětmi – tip na výlet

Krušné hory si nás získávají čím dál víc. Jsou tajemné, mlhavé, krásné a lidmi tak trochu neobjevené. Mají za sebou krušnou minulost a příroda tu byla hodně poznamenána. V 70. a 80. letech zažily totiž Krušné hory imisní kalamitu, kdy tady odumřelo až 60% smrkových porostů.  Nicméně si příroda dokázala poradit a kdysi uschlé stromy se zase zelenají. A pro rodiny s dětmi začínají být Krušné hory čím dál zajímavější! 

Arboretum a geopark Lesenská pláň

DSC_0918

My do Krušných hor jezdíme několikrát do roka a vždy objevíme výletní poklady. Tentokrát jsme se vydali na Lesenské pláně, které byly dřívě úplně holé. Nově tu vybudovali nádherné místo, které ocení zejména rodiče malých výletníků.

DSC_0933

U informačního centra, kde bezplatně zaparkujete, najdete přírodní učebnu pro děti – arboretum a geopark. Děti ocení nádherné dřevěné hřiště plné prolézaček, dospělí si zatím mohou otestovat své znalosti z oblasti geologie.

DSC_0921

A jak jste na tom s poznáváním zvířecích stop? 🙂 Poznáte, komu všechny patří?

IMG_3218

Naši malou turistku nadchlo nejvíc dřevěné bludiště, kde jsme strávili spoustu času. Hledali jsme cestu k cíli, proplétali se slepými uličkami a otestovali svůj orientační smysl.

DSC_0931

Otestovali jsme taky lanovku, ale bacha, pěkně mrška nakopává a vykopne vás pěkně vysoko! 🙂

Park je volně přístupný a zdarma.

Helenčiny vodopády – tip na výlet s dětmi

Od hřiště na Lesné jsme se vydali ještě k Helenčiným vodopádům a řeknu vám, tahle trasa je vážně nádherná. Dno údolí tady tvoří skalní práh, přes který potok přepadá a kde  vznikl třímetrový vodopád, pod nímž jsou ještě další dva nízké stupně.

Kudy kam? Od hřiště se vydejte kolem infocentra a u dřevěné obory odbočte vpravo na polní cestu. Dojdete až k lesu, odkud půjdete pěkně z kopce a po cca 1,5 km dojdete až k cyklostezce, kde se dáte vlevo.

Po cca 300 metrech bude úzká pěšina vpravo, která vás lesem dovede až k dřevěné lávce, odkud je to k Helenčiným vodopádům jen kousek. Mapa tady (klik). Od lávky doporučuji vydat se po levém břehu, odkud není sestup k vodopádům tak prudký.

DSC_0947

Díky tomu, že bylo na jaře ještě dost vody, byly Helenčiny vodopády krásná podívaná.

DSC_0961
Plecháček – nezbytná výbava na našich cestách 🙂

Zpáteční cestu jsme šli touto cestou (klik). Je sice o trochu delší, ale stoupání není tak prudké. Navíc nemáme rádi, když se musíme vracet stejnou cestou a takhle si uděláte krásný okruh. Ke konci trasy budete míjet i Krušnohorský lidový dům, který můžete s dětmi navštívit. Hned naproti je restaurace.

Pokud vás zajímají další výlety v okolí Krušných hor, sledujte nás na Instagramu, kde máme spoustu dalších tipů.

Délka trasy: 5 km (2 km tam a 3km zpět)

Kočárkem: nesjízdné

Časová náročnost: 4 hodiny

Výchozí bod: Parkoviště u IC Lesná

Občerstevení: Horský hotel Lesná

 

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: