Na Kleť s dětmi – pěšky i lanovkou

Další prázdninový víkend byl před námi a my měli jsme původně v plánu vyrazit vlakem do plzeňské ZOO. Vlak nám ale frnknul přímo před nosem, takže bylo nutné plány trošku pozměnit 🙂 Jelikož si tipy na výlety píšu a mám jich tam v plánu už asi 150, není pro mě vymyslet jiný výlet až takový problém 😀

Plzeň tedy necháváme na jindy, sedáme zpět do auta a vyrážíme na Kleť. Taťka miluje výhledy, děti budou mít zážitek z lanovky a maminka nemusí o víkendu vařit, wohoo 😀 Spokojenost na všech stranách

KUDY KAM

Autum jsme dojeli až na placené parkoviště v Krasetíně (cena asi 40,-Kč), odkud jsme se vydali tou nejkratší možnou trasou – přímo pod lanovkou. Trasa je dlouhá cca 2km. Cesta pod lanovkou je kamenitá a kočárkem tady nemáte šanci.

 

Junior šlapal po svých, občas ho vzal taťka na koně a trasu jsme šli cca 2hodiny. Princezna si cestu doplnila ještě tím, že vylezla snad po všech kamenech, co jsme minuli. Asi v rámci tréninku 😀

Pokud byste se chtěli kočárkem vydat, vhodná trasa pro kočárek je od Uhlířské hájovny v Červeném dvoře po červené turistické značce (8,5km). Trasa by měla být jen cca 3km dlouhá.

ROZHLEDNA KLEŤ

 

Kleť je nejvyšší vrchol Blanského lesa s nejstarší kamennou rozhlednou rozhlednou v ČR. Vstup na rozhlednu je 40/20,-Kč a platí se v automatu, takže mějte drobné s sebou. V mezipatře jsou vystaveni v podlaze i brouci a motýli (“Maminko, ty brouci jsou živí nebo zašlápnutí?”:-D ) a na rozhledně je velký dalekohled.  Uvidíte třeba Šumavu, Novohradské hory, Brdy, okraj Českomoravské vrchoviny a za dobré viditelnosti i Alpy.

Nezapomeňte vzít dětem bundy nebo mikiny s sebou, i když je “dole” léto, nahoře byla pěkná zima.

KDE SE NAJÍST

Výhodou je, že nahoře je i vedle rozhledny a hvězdárny i restaurace (bez obsluhy), takže jsme si výlet spojili s oběděm. V nabídce najdete nejen bufetovou klasiku, ale i “normální” jídlo včetně polévek. Výběr velký, jídlo dobré a porce velké tak, že to ani náš táta nesnědl ( já jo 😀

LANOVKA

 

Dolů už jsme jeli slíbenou lanovkou. Děti se těšily a byl to pro ně zážitek (na Lipně hned hlásili, že chtějí na lanovku zase 🙂 Lanovka je jednomístná i s milou obsluhou. Když vidí, že jedete spolu s dětmi (děti do 6let si můžete vzít na sebe), tak ji zpomalí, což je super, protože jsem se toho výstupu trochu děsila, ale zvládli jsme to v pohodě i s juniorem na klíně. Cesta dolů trvala cca 15min.

Lístky si koupíte i nahoře na pokladně a lanovka jezdí každou hodinu. (po-pá 9-17h, víkendy a svátky 9-18h). Cena zpáteční/dospělí je 150Kč, nahoru 100,-Kč, dolů 80,-Kč. Děti od 6let 90/60/50,-Kč. Kočárek a kola by vám měli vzít také.

Z KLETĚ NA KOLOBĚŽCE AŽ DO Č. KRUMLOVA

A pokud máte děti větší a chcete třeba nějaké prázdninové dobrodružství, mám pro vás tip!

Vlakem dojeďte do obce Holubov (vlak jede jak z Č. Budějovic, tak z Č. Krumlova) a odtud se vydejte po zelené turistické značce k parkovišti do Krasetína, kde můžete vrchol vyjít buď po svých nebo si ho vyjet lanovkou. Na rozhledně si půjčíte koloběžku a fičíte až do Č. Krumlova! Trasa je dlouhá 7km.

V ceně (200,-Kč dospělí, 150,-Kč děti do 15let) je půjčení koloběžky, mapa, helma i rukavice.

 

 

 

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: