Kam s dětmi na Lipně – tipy na výlety

Máte také rádi akční dovolené? Pak je Lipno jasná volba. Sice vás to tady vyjde stejně jako dovolená v Itálii, ale stojí to za to  😀 Pojďte mrknout na tipy, kam se s dětmi na Lipně můžete vydat.

TIPY NA UBYTOVÁNÍ NA LIPNĚ (KLIK)

CYKLISTIKA S DĚTMI NA LIPNĚ

Lipno je úžasná lokalita pro cyklistiku s dětmi! Nádherné cyklostezky, nenáročný terén, cestou spoustu dětských hřišť i restaurací. Konečně jsme se totiž po letech dočkali a jsme všichni cyklopojízdný, wohoo! Princezna už roku a půl drandí sama a junior si užívá pohodičku v cyklosedačce 🙂 Cyklostezky si tady užijete  jak na kole, tak i na in-linech (pokud umíte, narozdíl ode mě, brzdit 😀

Kam na kolo s dětmi: 

  • Z  Lipna nad Vltavou do Frymburku vede cyklostezka, je cca 8km dlouhá, téměř žádné kopce a zvládnou ji v pohodě i děti. Dojedete například až k obrovské nafukovací trampolíně v Lipně, která je přístupná zdarma. Večer je stezka osvětlená. Trasa nám zabrala asi 25minut (želvím tempem) a byla to taková pohoda, až z toho junior usnul v cyklosedačce 😀
37232345_10212353550657485_4782042374350045184_n
Cyklostezka směr z Frymburku do Lipna

Po několika kilometrech cyklostezka končí a musíte se buď napojit na silnici s provozem nebo se otočit a vrátit se zpět.

A také jedno doporučení: na tuhle cyklostezku vyražte hned ráno, nebylo tu tolik lidí. Odpoledne už je to hlava na hlavě, to doporučuji vyrazit na cyklotrasu č.2, viz další bod.

  • Další cyklostezka, vhodná pro rodiny s dětmi, je z Frymburku přívozem do Frýdavy, odtud do Přední Výtoně, Lipna a zpět do Frymburku. Trasa, ač už nejedete pořád jen po rovině, je také nenáročná, vhodná pro rodiny s dětmi, cca 20km dlouhá. Vede sice po silnici, ale provoz je tam malý.

Přívoz jezdí oficiálně každou hodinu, ale pokud je dost lidí (což na Lipně je skoro pořád), vezme vás mnohem dřív. Info o provozní době a cenách tady. Pokud nemáte kola, svezte děti přívozem i tak, bude to pro ně zážitek 🙂

Trasy pro zdatnější cyklisty a větší děti:

  • Cyklostezka Tomášská (s přívozem): Lipno hráz – Přední Výtoň – Svatý Tomáš – U Korandy – Frýdava – Frymburk – Lipno. Trasa je dlouhá cca 40km (3h) a vede převážně po cyklostezkách nebo silnicích s min. provozem. Náročnější je zde pouze stoupání z Přední Výtoně na Sv. Tomáš.
  • Z Frymburku přívozem do Frýdavy a odtud vpravo na Vítkův hrádek s krásným výhledem na Lipno. Zpět buď stejně přívozem do Frymburku nebo kolem přehrady do Přední Výtoně, poté do Lipna a z Lipna opět směr Frymburk.

Cyklostezka pro malé děti po rovině:

Z Nové Pece do Nového údolí – cesta je asfaltová, cyklostezka vede převážně po rovině a zvládnout ji tak i malé děti. Trasa je dlouhá 18,5 km (tam), zpět se můžete vrátit vlakem. Cestou je několik občerstevení.

Další tipy na cyklostezky kolem Lipna najdete tady.

LIPNO PO VODĚ (a s překvapením)

Určitě vezmětě děti na vyjížďku loďkou nebo šlapadlem. Kolem Lipenské přehrady najdete spoustu půjčoven. My pro vás máme jeden spešl tip. “Došlapejte” až na Králičí ostrov, který je cca 400m od loděnice v Lipně. Je to ostrůvek plný králíků a morčat, kterým můžete přivézt i něco na zub – seno, trávu nebo mrkev. Králíci jsou totiž ochočení a nechají se pohladit i krmit z ruky 🙂 Jsou tady od dubna do listopadu, na zimu se vrací zpět do králíkárny.

UTEČ DO PŘÍRODY

Medvědí stezka

medvědí.jpg
Medvědí stezka, zdroj: http://www.cestydoprirody.cz

Pokud máte, stejně jako my, rádi skály, sem prostě musíte. Jde o nejstarší jihočeskou stezku, které dominuje mnoho skalních útvarů a cestou minete i Schwarzenberský plavební kanál.

kanál.jpg
Schwarzenberský plavební kanál, zdroj: https://cs.wikipedia.org

Stezku můžete začít z Černého kříže (14km, nenáročné, z kopce) nebo se s dětmi můžete vydat na zkrácenou verzi z parkoviště v Jelení do Ovesné po žluté (7km) – cestou minete ty nejhezčí skalní útvary.

Čertova stěna a Čertovy proudy

čertova stěna.jpg
Čertova stěna, zdroj: https://regiony.rozhlas.cz

Aneb já jsem přišel hrát s kamením 😀 Čertova stěna je totiž obklopena kamenným mořem. Pro děti to tady je ráj a rodiče ocení krásné výhledy do údolí z Čertovy kazatelny, která je nejznámějším skalním útvarem. Dostanete se sem krátkou vycházkou z parkoviště po červené (mapa zde)

certovy-proudy_8-620x200.jpg
Čertovy proudy, zdroj: https://www.hotelkilian.cz

Pod ní protéká Vltava korytem s balvany, které jsou nazývány Čertovy proudy. Děti skákání po balvanech v řece ocení zejména v horkých letních dnech (náhradní oblečení nebo plavky s sebou 🙂 Dostanete se sem krátkou vycházkou z parkoviště po červené (mapa zde)

Vítkův hrádek

vítkův hrádek.jpg
Vítkův hrádek, zdroj: mapy.cz, autor: Jana Chumová

Nenáročný výlet, který zvládnou i malé děti. Jedná se o nejvýše položený hrad v ČR, dostanete se na něj z osady Svatý Tomáš po červené, trasa je dlouhá cca 300m. Z věže je krásný výhled na Lipno. Dostanete se sem i s terénním kočárkem.

Vyhlídka na Lipno z Frymburku

Přímo nad kempem Frymburk je krásná vyhlídka na Lipenskou přehradu. Když vyjdete z areálu kempu, jen přejděte hlavní silnici a stoupejte pořád do kopce, až dojdete k této vyhlídce. Je to jen kousek a děti to zvládnout bez problémů. Kdo hledá kešky, najde i tady 🙂 Pokud máte rádi vyhlídky, navštivte ještě rozhlednu Moldaublick a Alpenblick. 

Plešné jezero

plešné
Plešné jezero, zdroj: kudyznudy.cz

Pokud bude v okolí Nové Pece, určitě navštivte i toto ledovcové jezero. Trasa vede od placeného parkoviště z Jeleních vrchů po zpevněné cestě a je dlouhá 6km (tam), sjízdná kočárkem i na kole. Cestou není žádné občerstvení, svačinu s sebou. Mapa tady.

 

ZÁBAVA PRO DĚTI NA LIPNĚ

Připravte si peněženky, teď se to teprve rozjede 😀 Na Lipně je úžasný, že se tady zabavíte vy i děti jakémkoliv ročním období i za každého počasí.

My jsme vyrazili stejně jako vloni do Království lesa, (a pěkně jsme zmokli), přečíst si o tom můžete tady

království.jpg
Království lesa

Hned vedle je Stezka v korunách stromů s tobogánem.

37310925_10212353650859990_5007645809429184512_n
Stezka v korunách stromů

Vloni jsme byli i na bobové dráze na Lipně, to byl pro princeznu zážitek a také v Activity parku ve Frymburku, více zde. Přímo v Lipně najdete ještě Lanový park a trampolíny.

bobová.jpg
Bobová dráha

Pokud máte děti, které už udrží pozornost, určitě je vezměte do Pohádkové rezervace do Hořic na Šumavě. Je to lesní divadlo, které putuje lesem a zapojí děti do děje. Zatím nemáme odzkoušené, ale spousta z vás už mi Pohádkovou rezervaci doporučila, tak letos určitě vyrazíme. Pozor – vstup nutno rezervovat.

rezervace.png
Pohádková rezervace, zdroj: http://www.pohadkovarezervace.cz/

V Černé v Pošumaví je přes prázdniny v provozu letní kino, program zde.

A co když prší? Hopsárium, aquapark nebo akvárium.

Kempování na Lipně

Kempovali jsme v Camping Frymburk a já konečně mohu poprvé dát hodnocení 5/5*. A to hlavně kvůli tomu, že v kempu byla opravdu 100% čistota. Nechybí ani přebalovaci pult u sprchy, sprchy jsou boxy včetně sedačky, kam se zavřete a v klidu převléknete, teplá voda vždy a po celou dobu U sprchy se vám ukazuje rovnou i čas, takže se vám nestane, že se voda vypne, zatímco mate šampon na hlavě 😀

V kempu je několik dětských hřišť, animační programy včetně tvořivých dílen (už jste někdy pekli místo buřtů na ohni trdelníky? My poprvé tady a byla to pecka!), stoly na ping-pong, vodní atrakce, hřiště na beach volejbal.

Teplá voda na mytí nádobí zdarma, dodržování nočního klidu, kemp byl velmi klidný, cyklostezka přímo u kempu, super přístup do vody, restaurace.

Na recepci je moc milá slečna, která vám kromě toho, kde co v kempu najdete, sama od sebe ještě doporučí tipy na vylety a co podniknout s dětmi + dá vám k tomu zpracovanou brožuru – také se mi stalo poprvé.  Kemp je sice dražší, ale cena opravdu odpovídá kvalitě.

Doporučení: Pokud se zde rozhodnete kempovat, určitě zvolte pravou část kempu (stojíte-li k přehradě čelně). Nejen, že jsou tam nové luxusní sociály (kde vám na wc hraje i  německá muzika 😀 ), ale hlavně kvůli těm nádherným západům slunce, které vás budou večer provázet. A spolu s výhledem na osvětlenou věžičku kostela a frymburský přívoz je to vážně nádhera <3

Jo a taky tu mají nějakej lepší vzduch 😀 Naše děti, které jsou každé ráno v 7h vzhůru, tady spaly denně do 9h 😀

Kemp U Kukačků Horní Planá

Kemp, kde jsme byli také moc spokojeni. Více info v článku.

Lipno je skvělá lokalita a nudit se tady opravdu nebudete 🙂 Kam jezdíte s dětmi rádi vy?

MAMABLOG ROKU 2019

mamablog

Pokud čtete náš blog rádi, udělá nám velkou radost, když si najdete chvilku času a podpoříte nás svým hlasem na www.mamablogroku.cz Najdete nás v kategorii Lifestyle, blog Už tam budem? Hlasovat můžete 1x denně a každý den se losují krásné ceny.

Děkujeme za podporu. Je to pro mě taková forma zpětné vazby, že vás to tu baví 🙂 Tak uvidíme!

 

 

 

 

 

 

2 thoughts on “Kam s dětmi na Lipně – tipy na výlety

Add yours

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: