Areál lesních her a Zookoutek Feferské rybníčky (Prachatice)

Čím dál víc se začínají objevovat nová místa, která se snaží nalákat děti k pobytu v přírodě. Navíc jsou často interaktivní a děti se tak kromě hraní dozví i spoustu nových věcí. Tyhle místa mám strašně ráda. Věděli jste o tom, že jedno takové otevřeli v prosinci 2017 i v Prachaticích? A je naprosto boží! Propracované do posledního detailu! Návrh areálu totiž vznikal ve spolupráci s dětmi a je to strašně znát!

Areál lesních her je inspirován zvířecí říší (konkrétně obydlím zvířat) a najdete tady celkem 5 atrakcí – mraveniště, veverčí stezku, žabí tůň, ptačí budku a pavučinu. U jednotlivých zastaveních jsou cedulky s informacemi o životě zvířat a další zajímavosti. Vstup do areálu je zdarma a dostanete se sem i kočárkem.

OXHYE6956

MRAVENIŠTĚ

Mraveniště je první atrakce, kterou děti najdou. Je postavená tak, aby bylo vidět, že mraveniště není jen ta kopička nad zemí, ale větší část je skryta právě pod povrchem. A z čeho si ti mravenci své domečky postaví? Děti si mohou prolézt mravenčí chodbou nebo vyzkoušet potrubní poštu z mraveniště do lesa, která vážně funguje! Tohle se strašně líbilo naší 4leťačce.

 

VEVERČÍ STEZKA

Něco pro malé sportovce. Dokážeš být hbitý jako veverka? Houpající se mostíky tady představují větvičky, po kterých veverka skáče a děti se tak vžijí do role veverky a vyzkouší si, jaké to je skákat z větve na větev a co všechno musí veverka překonat, když jde třeba pro oříšky.

 

Na informačním panelu se dozví například to, že veverka v zimě nespí, a proto si musí v létě udělat zásoby. A pozor – umí sama nasušit i houby. A díky tomu, že má skvělou prostorovou paměť (jééé tu bych taky potřebovala 😀 ) se na houbách neztratí! Veverčí stezka děti dovede až k žabí tůni.

ŽABÍ TŮŇ

Jak si žije žába jsme pozorovali z visuté pohyblivé lávky, která je přímo nad tůní. Trochu vody v tůni ještě zbylo a k vidění jsou tu i čolci. Povídání o tom,  k čemu žabí tůň slouží a také otázku k zamyšlení, jak využít dešťovou vodu, najdete opět na informační tabuli. A kdože to chodí pít vodu k tůni? Poznávali jsme podle stop.

 

Určitě na tabulky koukněte. Já jsem je dětem nečetla úplně celé, vždycky jsem si je přečetla nejdřív sama a pak jen vybrala několik bodů, co by naší 4leťačku mohlo zajímat. Junior to má ještě na háku 🙂

33849128_10212047914456771_6406887528162394112_n.jpg

Informační cedulky jsou tady totiž naprosto super pro malé děti a líbí se mi snad nejvíc ze všech dětských naučných stezek, co jsme zatím prošli. Stručné, přitom zajímavé informace, které jsou vhodné i pro malé děti, doplněné vždy nějakou jednoduchou otázkou k zamyšlení nebo výzvou. K čemu mega tabule s nekonečnými příběhy nebo nudnými informacemi. I méně je někdy více. Palec nahoru!

PTAČÍ BUDKA

FDUAE1818

Další nádherná stavba zvířecího obydlí. Tady si děti vyzkoušeli, jak se ptáčkům bydlí a dozvěděli jsme se, z čeho takové hnízdo vzniká a jak je možné, že drží pohromadě. No koukněte sami, ptačí budka je vážně povedená.

 

 PAVUČINA

Na poslední zastavení jsme zašli na návštěvu k pavoukům. Tam si děti vylezou po pavoučí síti a zpátky dolů sjedou po klouzačce.

UJAFE7518

KUDY KAM

Tenhle skvělý areál lesních her najdete nad Lázněmi sv. Markéty v Prachaticích. Autem dojedete přímo k areálu, kde je neplacené parkoviště.

Dřevěné atrakce jsou jedna vedle druhé a tak máte areál za chvilku prošlý. Bylo by fajn, kdyby mezi jednotlivými atrakcemi museli děti ujít kus pěšky. Celý areál má maximálně cca 500m, zase je to ale super pro děti, které nejsou zvyklé chodit.

Proto počítejte s tím, že se nejedná o celodenní výlet, a tak doporučuji výlet spojit ještě s něčím dalším. Můžete se odsud vydat třeba na Stezku víly Majolenky (trasa tady). My ji měli původně také v plánu, ale jelikož nebyly děti úplně fit, radši jsme nechali vejšlap na jindy. Dojeli jsme se ale ještě podívat do Zookoutku Feferských rybníčků.

V areále nejsou odpadkové koše. Počítá se tady s tím, že co si do lesa vezmete, to si také odnesete.

ZOOKOUTEK FEFERSKÉ RYBNÍČKY

Zookoutek je od areálu vzdálený cca 5minut jízdy autem. Jen sjedete z kopce dolů na hlavní silnici a dáte se vlevo. Dojdete sem ale i pěšky po žluté, jen budete muset přeběhnout hlavní silnici.

 

 

 

Zookoutek je oplocená obora se zvířaty, kde můžete vidět jeleny, ovce, ryby a divoká prasata, která předvádí své plavecké kousky. Obora je zavřená a pozorovat zvířata můžete z pozorovací věže nebo si areál cca do 1/4 obejít (nelze s kočárkem).

DALŠÍ TIPY NA VÝLET

Pokud byste chtěli z Areálu podniknout ještě jiné výlety, tady máte pár tipů:

 

One thought on “Areál lesních her a Zookoutek Feferské rybníčky (Prachatice)

Add yours

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: