Sudslavický okruh s dětmi (Vimperk)

Velikonoce nám vyšly bohužel i trochu pracovně, takže jsme nemohli vyjet nikam na prodloužený víkend, ale i tak jsme nelenili a pár výletů stihli i v okolí 🙂 V sobotu jsme se vydali na Švecburg, nejmladší a nejmenší hrad v ČR. Kde ho najdete a jak se nám tam líbilo, si můžete přečíst tady.

V pondělí jsme počkali, až princeznu vyšlupnou koledníci a poté vyrazili na Sudslavický okruh. Mám seznam výletů a míst, které bychom letos rádi navštívili, ale Velikonoční pondělí bylo v taťkovo režii a ten se rozhodl vzít nás na místo, kde byl naposled jako malý kluk.

DSC_0357

Tohle místo není úplně “babyfriendly”,ale věřte tomu, že oni fakt nepotřebují mít všude hřiště, klouzačky nebo trampolíny a zabaví se tím, co je zrovna k dispozici – šišky, klacíky, kameny, chození po kamenných hradbách, hledáním informačních tabulí apod. Kreativita jede naplno 🙂 A když jsou tam ještě žebříky a mosty, máte vyhráno! (většinou 🙂 )

Sudslavický okruh je naučná stezka, která je dlouhá 3,2km a má celkem 15 zastavení formou informačních tabulí. Z nich se dozvíte o historii, fauně i flóře, což naše děti vůbec nezajímalo 😀 Za to je strašně bavilo hledání jednotlivých cedulí a turistických značek na stromě 🙂 Začátek stezky je u Sudslavické lípy (která je mimochodem druhou nejmohutnější lípou v ČR).

První část okruhu sice stoupáte na vrchol, ale terén je jednodušší. V druhé části už začíná být zajímavější – klesáte z vrcholu, začínají se objevovat dřevěná zábradlí, úzké cestičky, skály a žebříky. Stoupání po žebřících není nijak náročné, jelikož jsou včetně zábradlí. Prcka měl taťka v náručí a tříleťačka to zvládla sama. Když se vyšplhala až na vrchol, oči jí jen svítily, jakou měla radost, že to zvládla 🙂 Jsem na ni pyšná 🙂

Stezka je interaktivní, takže jsme si vyzkoušeli i odhad výšky a vzdálenosti. Na stromě a kamenech jsou tečky a vy máte odhadnout výšku a vzdálenost, správný výsledek je uveden z druhé strany.

DSC_0409

U jedné z posledních zastávek si děti mohou zase vyzkoušet skok do dálky a porovnat, jaké zvířátko skáče stejně jako oni.

Cestou nechybí ani dřevěné lavičky, kde si děti mohou odpočinout nebo posvačit a rodiče pokochat výhledem na krajinu.

A kudy se sem dostanete? Sudslavická stezka se nachází mezi Vimperkem a Čkyní. Za Čkyní zpozorněte, když budete projíždět kolem kamenolomu. Za ním jsou rodinné domy a když minete poslední, vzápětí budete odbočovat vlevo na Sudslavický okruh, kde je hned i prostorné parkoviště (zdarma).

Je možné dojet sem i vlakem, zastávka Bohumilice v Čechách je přímo u stezky.

Doporučuji vzít pevnou obuv a dětem svačinu. Okruh jsme šli cca 3 hodiny. Pokud máte starší děti, zvládnete to určitě dřív.

Bylo to moc fajn a vidíte, že není nutné brát děti pokaždé na výlet do zábavních parků, aby se zabavily 🙂 Další naučné stezky, tentokrát s herními prvky a úkoly pro děti, budou brzy na blogu.

Hezký víkend!

E.

 

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: