Švecburg – nejmladší hrad v ČR (Strakonice)

Včera počasí nebylo úplně na výlety, nicméně se nám nechtělo sedět doma, tak jsme sbalili pláštěnky a vyrazili na nejmladší a nejmenší hrad v ČR. Na mapě hradů a zámků ho nenajdete, ještě není úplně známý, o to větší kouzlo ale má. A dětem se bude zaručeně líbit!

IMG_7233.JPG

Jak už samotný název napovídá, hrad postavil v roce 2007 pan Švec, povoláním zedník. Spolu s přáteli nasbírali kamení z okolních polí, dali se do práce a za dva roky byl hrad na světě. Klobouk dolů, postavení hradu muselo stát spoustu práce a času a je úžasné, že se v dnešní době najde pořád někdo, kdo vynaloží tolik úsilí, aby udělal radost druhým.

 

 

Velikost hradu je přibližně 10x10m, má věžičku, tři nádvoří a tři malé domky, kamenný přístřešek s lavičkou a kapličku sv. Huberta.Nechybí ani lavičky, kde děti mohou posvačit.

 

Na děti tu čeká i překvapení! Uvnitř věže jsou ně připraveny omalovánky s pastelkami. To bylo radosti. Děkujeme 🙂  A kde Švecburg najdete?

Hrad Švecburg se nachází v obci Kváskovice, 13km od Strakonic. Ze Strakonic vyjeďte směr ČB do Jinína, poté projedete vesnicemi Třešovice, Paračov a dojedete do Kváskovic. Tam uprostřed obce odbočte vlevo (směr Netonice). Po pravé straně uvidíte most plný dřevěných hradů (viz foto), přes který přejedete a auto zaparkujete u hřiště. Víte, co hrady na mostě znamenají? Když se v Kváskovicích narodí nový občánek, pan Švec mu tady postaví hrádeček.

photo-5 copy 2.jpg

Od parkoviště na hrad je to cca 800m, takže i malé děti to zvládnou bez problémů po svých. Kočárkem trasu nedoporučuji. Na začátku je sice cesta asfaltová, ale ta po chvíli končí. Poté se jde polní cestičkou a lesem, kde jsou i kořeny. Cesta z parkoviště je dobře značená. Hrad je volně přístupný a zdarma.

 

photo-7 copy

Jak jsem už psala výše, u parkoviště je i dětské hřiště, kde si ještě děti pohrály před odjezdem domů.

Byl to moc fajn výlet strávený na čerstvém vzduchu a pokud budete v okolí Strakonic, určitě sem zavítejte!

A co jste dělali o Velikonocích vy? Podělte se 🙂

E.

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: