Techmania Science Center Plzeň

Techmanie aneb Škola hrou

Chcete, aby se ani tatínkové na výletě nenudili? Vezměte je do Techmanie 😀 Je to totiž jedna velká herna a zabaví se tady úplně všichni.

DSC_1902

Techmania je vědecké centurm, které dětem formou interaktivní zábavy ukáže, jak funguje svět kolem nás. Možná si myslíte, že je to tady vhodné pro starší děti, máme ale dobrou zprávu. 2,5letý junior se tady zabavil na celý den!

V areálu najdete několik expozic s různým zaměřením. Pojďte nakouknout, co letos bodovalo u nás (děti 2,5 a 4,5let).

Malá věda

Expozice malá věda je určena pro nejmenší děti. Hned vedle klouzačky je něco jako dětský koutek, kde si děti mohou zkusit přejít řeku po laně, zaveslovat na loďce, dostavit hrad a nebo třeba najít poklad! 

DSC_0020
Expozice pro nejmenší – Malá věda

DSC_0041

DSC_0063

DSC_0026

DSC_0070
Najdi poklad ve strašidelném hradu

Další část Malé vědy je zaměřena na umění a akustiku. Děti si vyzkoušely různé hudební nástroje, hádaly písničky podle melodií nebo “telefonovaly” přes potrubí 🙂 Malá věda u dětí bodovala a strávili jsme tu nejvíc času.

DSC_0047
Techmania – Malá věda
DSC_0051
Techmania – Malá věda
DSC_0055
Halóóó, je tam někdo?
DSC_0052
Potrubní telefon 🙂
DSC_0059
Ráj pro všechny malé stavitele

Vodní svět

Ve Vodním světě jsme vyzkoušeli, jak vzniká déšt, jak funguje zdymadlo, vodní kolo nebo jestli zvládneme roztočit mlýnské kolo. Počasí je tady opravdu krásně znázorněné a děti snadno pochopí, proč prší. Když budou pumpovat, začne z mraku doopravdy pršet 🙂

DSC_0018
Jak funguje déšt? Zapumpuj a uvidíš 🙂
DSC_0012.JPG
Dostaneš loďku přes zdymadlo?

Na cedule “NESAHAT” tady zapomeňte. Veškeré prvky jsou interaktivní, děti si mohou vše osahat a zkusit, takže s tím počítejte a mějte náhradní oblečení raději s sebou 🙂

DSC_0009

Budoucnost na talíři

V této expozici jsme vyzkoušeli stolováníomrkli, jakou cestu urazí maso, než se dostane do obchodu nebo jak funguje mikrovlnka. Nejvíc děti zaujala roznášky pizzy. Dole si vezmou krabici s pizzou, vyběhnou schody nahoru, zazvoní a pizzu hodí do schránky.

DSC_1874

DSC_1877

Mě zaujaly kalorické váhy, kdy na jedné straně byly plechovky s jídlem a vyznačeným kalorickým příjmem a na druhé aktivity, které musíte udělat, abyste to spálili.

Stručně řečeno – kolik toho musíš udělat pro to, abys spálila tabulku čokolády, kterou jsi do sebe nacpala při slabší chvilce? 😀 Na fotce můžete vidět, že v tom mám pořád ještě značné mezery 😀

DSC_1888.JPG
Kalorický příjem a výdej

Pod hladinou

Další zajímavá expozice tentokrát zaměřená na podmořský svět. Zjistíte, jak vzniká výr, vlna tsunami, snažili jsme se dostat ponorku na dno nebo jsme vyzkoušeli sílu vody. Musíte dostat ponorku z vody a porovnáváte, jak je těžká na vzduchu nebo ve vodě. Děti zase zabavilo hrabošení v písku 🙂 Mají za úkol postavit z písku ostrůvek.

DSC_0097
Ponorka
DSC_0096
Techmania Science center aneb Škola hrou

Edutorium

Expozice zaměřená na fyzikální zákony. Jak funguje gravitace, lom světla, nakloněná rovina nebo magnetismus? To zjistíte během chvilky. Tahle expozice je spíš pro větší děti, ale své si tam najdou i ti nejmenší. Nejvíc nás zaujala gravitace a strašně jsme se nasmáli v domečku s nakloněnou rovinou 🙂 Zn.: kinedryl s sebou! 🙂

Člověk a zvíře

Jak jsme na tom v porovnání se zvířaty? Otestovali jsme naší rychlost, postřeh ve srovnání s orlem i to, jak jsme na tom se sluchem oproti delfínům.

DSC_0087
Jaké zvíře rychlost tvého běhu nejvíce vystihuje?

Nezapomeňte vyzkoušet také bagr, pro děti další velký zážitek. Omrkli jsme také, jak funguje záchod nebo jaké to je uvnitř bubliny.

DSC_0082
Vyzkoušej si být bagristou
DSC_1885.JPG
Řez záchodem – jak to vlastně funguje?

Vesmír

Malé planetárium, kde se děti seznámí se Sluneční soustavou. Zúčastnili jsme se i 3D promítání (cca 15min) s živým komentováním. To bylo fajn, protože komentátor děti do výkladu hodně zapojoval a udržel tím pozornost i menších dětí. 

Promítání však doporučím až od cca 5let. 2letého juniora jednotlivé planety ještě moc nezajímaly 😀 Vstup si můžete zarezervovat předem (my jsme nic nerezervovali a místa bylo dost).

Děti mají možnost vyzkoušet si roli astronauta nebo vidět, jak startuje raketa. 3, 2, 1..

Vesmír najdete v protější budově, než jsou všechny ostatní expozice, vstupenka platí ale i do této expozice. My jsme si ji nechali až na konec.

Kam na oběd?

Až tohle všechno projdete, určitě vám vyhládne. Dobrá zpráva je, že restaurace je přímo v areálu a z Techmanie nemusíte odcházet. Bezva je, že nemají jen bufetovou klasiku (hranolky, párky v rohlíku atd.), ale normální jídlo – hotovky, minutky, saláty i dezerty. Jídlo bylo průměrné.

Díky náramkům, které dostanete místo vstupenky, můžete jít však na oběd jinam a do Techmanie se po obědě zase vrátit.

Parkování

 Areál je umístěn v historických budovách plzeňské Škodovky. Parkování je možné přímo u objektu na placeném parkovišti (40,-Kč/den). Celý areál je bezbariérový a zvládnete to tady všude i s kočárkem. 

My jsme si to tady moc užili a určitě jsme tu nebyli naposled. Určitě sem s dětmi vyražte a zkraťte si to čekání na jaro. Zima to totiž ještě pořád nevzdává 🙁

Mějte krásný víkend.

Eva

PS: Nefotila jsem úplně všechny expozice a herní prvky. V Techmanii toho najdete ještě mnohem, mnohem víc. Na blogu je jen malá ochutnávka.

PS1: Určitě si na výlet vyhraďte celý den.

 

 

 

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: