Jeseníky s dětmi – tipy na výlety

Jeseníky. Hory, které nás absolutně dostaly. Hory plné zeleně, čistého vzduchu, pramenů léčivé vody a přírodního bohatství. Krása střídá nádheru. Budete se sem chtít vrátit zas a znova. Vryjou se vám do paměti. A my pro vás máme několik tipů, kam můžete vyrazit s dětmi v Jeseníkách vyrazit.

Tipy na výlet s dětmi v Jeseníkách

Údolí Bílé Opavy – za nás zatím jedna z nejhezčích stezek v České republice, na které jsme s dětmi byli. Vzhledem k velkému množství turistů doporučuji navštívit mimo sezonu. Výchozím bodem je Karlova Studánka, odkud půjdete po zelené. Trasa kolem Bílé Opavy je opravdu nádherná, budete míjet vodopády, dřevěné mosty, šplhat po žebříku.

Údolí Bílé Opavy s dětmi

My jsme po 4km odbočili vpravo na modrou a okruhem jsme se vrátili zpět. Tato trasa není už tak zajímavá. Můžete však po žluté pokračovat dále po žluté a dojít až na Praděd (5km). Z Ovčárny se do Karlovy Studánky svezete už autobusem. Jelikož je trasa pro děti náročnější, doporučuji pro děti starší 4let, které jsou zvyklé chodit. Naše děti terén tak bavil, že je úplně zapomněly bolet nohy 🙂

Údolí Bílé Opavy

Praděd -Praděd se pyšní 5. nejvyšší horou v České republice a zároveň nejvyšší horou Moravy i Slezka a podle mého názoru také jedním z nejošklivějších vrcholů 😀 Klínovec je mu ale hned v patách 😀

Pokud jdete s malými dětmi, nejjednodušší cesta je vyjet autobusem z Karlovy Studánky na Ovčárnu. Odtud už pokračujte pěšky necelé 4km. Trasa je asfaltová, sjízdná s kočárkem (kočárek vám vezmou i do autobusu). Vstup na rozhlednu je zpoplatněn (dle mého názoru nepřiměřeně velká částka na to, v jakém je rozhledna stavu). S většími dětmi doporučuji cestu přes údolí Bílé Opavy.

Praděd s dětmi – aktuální stav rozhledny.

Dlouhé stráně – Dlouhé stráně patří mezi 7 divů České republiky. Jedná se o přečerpávací vodní elektrárnu a je to vážně zajímavá podívaná. S malými dětmi se sem dostanete také. Od r. 2010 se můžete z Koutů nad Desnou nechat vyvézt sedačkovou lanovkou až pod Medvědí horu. Odtud jsou to už jen 2km. Můžete jít pěšky nebo využít minibus, který jezdí kyvadlově. S dětmi můžete vyrazit také na zajímavou exkurzi přímo do elektrárny. A pokud máte děti větší a chcete zažít pořádné dobrodružství, do Koutů si to můžete sjet na koloběžkách na nejdelším sjezdu v ČR.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, zdroj: http://www.dlouhe-strane.cz

Rychlebské stezky – Skvělý tip pro malé sportovce, kteří rádi jezdí na horském kole. Rychlebské stezky mají trasy pro děti a začátečníky. V mapě Rychlebských stezek hledejte vyznačené stezky modrou barvou – Trail podél Černého potoka, Trail LČR a Vidnavský okruh.

Rychlebské stezky, zdroj: http://www.rychlebskostezky.cz

NS Rejvíz – Mechové jezírko – Naučná stezka nejrozsáhlejším lesním komplexem v Jeseníkách začíná u dřevěné chatky a vede po povalovém chodníčku k Velkému mechovému jezírku. Dostanete se sem i s kočárkem, doporučená trasa je od placeného parkoviště po modré (půjdete kousek po silnici), můžete se vydat i po žluté po lesní cestě.

Rejvíz, zdroj: kudyznudy.cz

Lesní hřiště Háj víly Ozdravy – v Priessnitzových lázních najdete kromě fenomenálního balneoparku také krásné vyžití pro děti. Pro děti tu jsou skluzavky a prolézačky, lanový park, ale také Háj víly Ozdravy, který je zaměřen na zdravý životní styl. Můžete tady nahlédnout do obydlí hejkala Zurčaly, vyšplhat na Obří rozhlednu a také bloudit v bludišti vytvořeném z pytlových pásů plněných pískem a hlínou.

Háj víly Ozdravy, zdroj: mapy.cz

Uprostřed bludiště najdete kouzelný kámen, který vám splní přání. Nesmíte ho ale nikomu prozradit 🙂 A pokud se vám nechce na Dlouhé stráně, můžete si vyzkoušet pumpu a přečerpávání vody i tady. Kudy kam: Od infocentra za Priessnitzem se vydeje po modré a zelené.

Bludiště v Háji víly Ozdravy, zdroj: mapy.cz

Termály Losiny – jednoduše řečeno – vodní ráj pro děti 🙂 Více na https://www.termaly-losiny.cz

Faunapark Lipová – v Horní Lipové můžete s dětmi navštívit Faunapark, malou zahradu se soukromým chovem zvířat, domácích i exotických. Součástí areálu je restaurace i dětské hřiště.

Faunapark Lipová, zdroj: kudyznudy.cz

Lesní bar Lipová – Wow! Jsem ráda, že takové krásné věci mohou v ČR ještě existovat 🙂 Samoobslužná bar najdete v v obci Lipová. Z Horní Lipové se vydejte směrem k vrcholu Smrk a po cca 2km narazíte na tuhle parádu. Čeká tu na vás nachystané pití, připravené oplatky, suvenýry doplněné, vše k opékaní k dispozici (chleba, tácky, kečup), nechybí dezinfekce i ubrousky. Pití se chladí v potoce, klobásy se chladí v vhladící tašce. Není tady obsluha, je to jen o poctivosti. Palec nahoru!

Lesní bar, zdroj: http://www.lesnibar.cz

Rešovské vodopády – největší pohoří Nízkého Jeseníky, to jsou Rešovské vodopády s kaskádami. Auto zaparkujte v obci Rešov nedaleko restaurace na bezplatném parkovišti. Poté pokračujte po červené k vodopádům, které jsou vzdálené 1,5km. Cesta k vodopádům vede po dřevěných lávkách a schodech, trasa není sjízdná kočárkem. Můžete pokračovat i dále ke zřícenině hradu Rešov nebo se vrátit stejnou cestou zpět.

Rešovské vodopády, zdroj: http://www.navylet.cz

Lázeňské město Karlova Studánka – Karlova Studánka je nádherné lázeňské město s dokonalou atmosférou. S dětmi se můžete vydat na nenáročnou procházku s úkoly, která vede centrem lázní. Začátek cesty je na horním parkovišti u domu Hubertus. Okruh je dlouhý necelý dva km a můžete si vybrat dvě varianty náročnosti pro děti od 5let a nebo Junior pro starší. Děti budou plnit úkoly a dozví se zajímavé informace. Hledačku si můžete vyzvednou v Karlově Studánce v Letních lázních nebo objednat online.

Karlova Studánka, zdroj: http://www.spa.cz

Africké muzeum Safari Holčovice – Je libo cestovat až do Afriky? Pan Čížek vám to usnadní. Vybudoval totiž africké muzeum, kde můžete vydět různé druhy vycpaných zvířat v životní velikosti – např. medvěd, nosorožec, tygr, žirafa apod. Součástí areálu je i zoopark, který byl rozšířen až k Naučné stezce Jelení, po které se můžete vydat až k rozhledně Na Skalce. Více info tady.

Africké Safari, zdroj: http://www.silesiatourism.com/www/cz/okruh-muzea/africke-muzeum-safari-holcovice-jeleni-2/

Jelení farma Dětřichov – pokud máte rádi přírodu a lesní zvěř, sem s dětmi musíte. Uvidíte více než sto jelenů pohromadě, některé si můžete podrbat pod bradnou a pohodsitit je pamlskem. Jelení safari můžete navštívit po tel. dohodě. Na faňrmáčkem.u se můžete vypravit i turistickým vláčkem.

Jelení farma Dětřichov, zdroj: http://www.kamsdetmi.cz

NS Cesta kolem vody – nenáročný a zajímavý výlet pro rodiny s dětmi začíná ve Vrbně pod Pradědem a zavede vás do vzdělávací místa VÍCE Ve mlýně Karlovice. Stezka je dlouhá 6 km a má 10 hlavních zastavení, které vás seznámí s nejrůznějšími vodními a lesními živočichy a rostlinami. Najdete na ní ptačí budky, hnízda, siluety a stopy živočichů a můžete s dětmi vyzkoušet i smyslový chodník. Více info a akuální stav trasy najdete na tady.

NS Cesta kolem vody, zdroj: http://www.kudyznudy.cz

Jeskyně Na Pomezí – jeskyně Na Pomezí jaou největším zpřístupněným jeskynním systémem v Čr vzniklým rozpouštěním mramoru. Turistická trasa je dlouhá 390m a doba prohlídky 45 minut. Do jeskyně vyrazte raději s většími dětmi, které vydrží výklad.

Jeskyně Na Pomezí, zdroj: http://www.kudyznudy.cz

Rozhledna Bukovka

Dolní Morava – Dolní Morava. Komerční areál. Jeden vedle druhého. Někdo to má rád, my to moc nemusíme, ale děti jsme tam vzali jako odměnu za všechny ty výšlapy. Za hodně peněz málo muziky, navíc spousta atrakcí pro starší děti (většinou od 6let), takže junior byl poměrně zklamanej. Můžete vyrazit i na horskou dráhu, stezku v oblacích nebo do Pískového světa. My se už ale vracet nebudeme.

Dolní Morava.

Pradědovo muzeum Bludov – S muzeum to nemá vůbec nic společného, je to spíše jen taková hernička, kterou oceníte např. při nepřízni počasí. Popravdě nás to tady trochu zklamalo. Venkovní prostor s vodními prvky a lanovkou se dětem líbil.

Pradědovo muzeum
Venkovní areál Pradědova muzea

Ubytování

V Jeseníkách jsme byli, když jsme dodávkou projížděli křížem krážem Česko. Proto tip na ubytování nemám (ale budu moc ráda, když mi nějaké ubytování doporučíte). Doporučit mohu autokemp Dolina v Ludvíkově. Na výlety jsme odsud jezdili autobusem, což bylo super. Mají tady i fajnové dětské hřiště a kemp byl klidný. Je sice u cesty, ale to nám nevadí.

Pokud s dětmi jezdíte rádi na české hory, 52 tipů na výlety na Šumavě a Bavorském lese najdete v našem průvodci Šumava s dětmi.

Průvodce Šumava s dětmi

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: