Máchovo jezero – tipy na výlety s dětmi

B7F689BB-AD2E-4BC3-B1F1-2DC02384BEF4
Ráno na Máchově jezeře

Máchovo jezero je v letních měsících velmi navštěvované místo, kde si každý najde to své. Máchův kraj je skvělá lokolita i pro rodiny s dětmi. Není divu – výletních cílů je v okolí nespočet a nudit se tady s dětmi rozhodně nebudete. Můžete se vydat kolem jezera na kole, půjčit si šlapadlo nebo užívat na písečných plážích.

5108E06A-7C68-43A8-A5D2-F1359DBAB0FF
Máchovo jezero

Věděli jste, že Máchovo jezero ve skutečnosti žádné jezero není, ale je to největší rybník v České republice? Prostě takovej “kačák” 🙂

0B14DB73-F7F5-4D7A-A0CE-BFE52BC8BD15
Máchovo jezero

My jsme tu byli jen na skok, ale určitě se vrátíme. Na podzim, mimo sezonu, kdy tu nebude tolik lidí a nejspíš vezmeme s sebou i kola.

Kempujeme na Mácháči

Na Mácháči jsme projeli kempů několik, nicméně ve většině mi to spíš připadalo jak na pouti 🙂 Objevili jsme ale jeden super kemp, který je pro rodiny s dětmi naprosto super.

Family kemp Máchovo jezero

Jak už sám název napovídá, pro rodiny s dětmi je Family kemp ideální. Najdete tu místa pro stany, karavany (doporučuji online rezervaci) nebo ubytování v chatkách.

t3.png

Nechybí dětské hřiště a písečná pláž. Kemp je mezi borovicemi, takže i v horkých letních měsících jste ve stínu.

1E2E53D1-756D-4444-BC37-178BF11C9041
Family kemp Máchovo jezero – Písečná pláž
877AF418-92B0-4846-8586-2DA967698FFF
Family kemp Máchovo jezero – dětské hřiště

Pro miminka tady mají vaničku na koupání, nočníky, sprchy jsou včetně hadice (v ČR spíše vzácnost), sprcha v ceně. Součástí je bistro, kde si můžete koupit snídani nebo oběd.

Máchovo jezero s dětmi – tipy na výlet

Kdo miluje skály, jeskyně, procházky v borovicovém lese a vyhlídky, ten tady bude v sedmém nebi. Třeba se vám bude hodit i pár tipů na výlety, které mám v okolí Máchova jezera naplánové na podzim:

 1. Procházkou ke Starým Splavům (pěšky z kempu) – nenáročná procházka borovicovým lese podél Máchova jezera, kterou zvládnete přímo z kempu. Trasa měří cca 3km tam a kočárkem ji nedoporučuji (i když jsme potkali dobrodruhi, kteří to dali i s kočárkem)
  25FA6277-445E-4389-AB84-FE9C5CE5C4DF
  Procházkou ke Starým splavům můžete s dětmi objevovat různá zákoutí

  BCBA8F80-9F86-4ACC-9C82-18B1B77C6E1A
  Cesta ke Starým splavům – kočárek nechte raději doma
 2. Na kole kolem Máchova jezera (z kempu)
 3. Hrad Bezděz (17min z kempu) – z parkoviště pod kopcem je trasa dlouhá cca 1km do strmého kopce a není vhodná pro kočárky, ve vesnici je nové dětské hřiště, zmrzlina a několik restaurací

  bezděz
  Hrad Bězděz, zdroj: http://www.cesky-raj.info/dr-cs/1228-.html
 4. Sloup v Čechách (30min) – něco pro milovníky skal – skalní hrad, skalní jeskyně, skalní divadlo, rozhledna, přírodní koupaliště, více mrkněte na super článek od Jany z blogu S dětmi v báglu

  skalní divadlo.jpg
  Skalní divadlo Sloup, zdroj: mladaboleslav.cz
 5. Areál Vrchbělá (25min) – areál plný cyklostezek, dřevěné prolézačky ve tvaru blízkých zřícenin, rozhledna, bludiště, lanový park. Můžete pojmout jako celodenní výlet a spojit s procházkou na hrad Bezděz (5km) nebo koupaliště s dětským brouzdalištěm (2km odtud)

  vrchbělá
  Sportovně-rekreační areál Vrchbělá, zdroj: mladoboleslavsko.eu
 6. Skalní bludiště Mšeno (30min) – skalní městečko, které bude děti zaručeně bavit a budou nadšené z bloudění ve skalních uličkách. Pokud chcete projít jako okruh, buďte připraveni na to, že cestou potkáte žebříky s lanem pro přidržení a proto je výlet vhodné absolvovat se staršími dětmi, které to zvládnou (můžete i s menšími a u žebříků se vrátit zpět). Parkování poblíž u krajnice.

  mšeno.png
  Skalní bludiště Mšeno, zdroj: kudyznudy.cz
 7. Sochy ve skalách Brniště (30min) – tady se děti rozhodně nudit nebudou – cestou je totiž budou provázet trolové, lesní bohyně a strážkyně lesa. Trasa je nenáročná (700m) a ve stínu. Parkování u ekocentra Brniště, mapa zde.

  brniště
  Sochy ve skalách Brniště, zdroj: FB Sochy ve skalách
 8. Hrad Kokořín (35min) – k hradu vede více cest, jedna z nich je vhodná i pro kočárky, výchozí bod je Kokořínského Dolu

  kokřín.jpg
  Hrad Kokořín, zdroj: hradkokorin.eu
 9. Hradčanské stěny (15min) – něco pro milovníky skal a jeskyní 🙂 Najdete tady malou Pravčičkou bránu a jeskyni Psí kostel. Dostanete se sem po zelené z obce Hradčany nebo po modré od Máchova jezera. Po zelené dojdete i k Hradčanské vyhlídce (1km z Hradčan)

  psí kostel.jpg
  Psí kostel, zdroj: mapy.cz, Autor: VMG Č.Lípa (pořízeno 23. 3. 2015)
 10. Vyhlídka na Máchovo jezero – vrch Borný – z Family kempu pěšky necelé 2km, mapa tady
 11. Braniborská jeskyně (14min) – nenáročná 8km dlouhá procházka, která je vhodná i při největších horkách, jelikož vede ve stínu. Doporučená trasa po žluté, Staré Splavy – Selská rokle – Uhlířův důl (vpravo po zelené) – Pod Černou roklí – Braniborská jeskyně – Dlouhý důl – Nový rybník – Staré Splavy. Více info zde (klik).
 12. Čertovy hlavy Želízy (30min)  – ze skalních reliéfů budou děti nadšené, stejně jako lezení po skalách – lepší než kdejaká prolejzačka, ověřeno 🙂 Trasa je cca 1km dlouhý okruh, parkoviště v obci Želízy, odtud po modré, kočárkem nesjízdné. Odtud můžete pokračovat ještě na jeskyni Klácelka (cca 750m). Pokud budete mít štěstí na počasí, můžete výlet zakončit na místním koupališti (které je součástí i kemp) 🙂

  čertovy-hlavy1.jpg
  Čertovy hlavy, zdroj: melnicko.cz

Budu ráda, pokud poradíte další osvědčené tipy v okolí Máchova jezera. Užívejte léta, výletníci!

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: