…a zase ta Šumava!
Dnes mám pro Vás další tip na fajn výlet, kam to zvládnete i s kočárkem nebo na kole. Vezmeme Vás na místo, kde je Šumava tak trochu jiná a za náročné stoupání Vás odmění jedním z nejzajímavějších výhledů. Tak pojďte, vyrážíme na Poledník!
ROZHLEDNA POLEDNÍK 1315 m. n. m.
Poledník sloužil k vojenským účelům do roku 1991. V roce 1993 byl objekt předán NP Šumava a o 3 roky později došlo k demolici celého vojenského objektu, z něhož zůstala jen 37 m vysoká věž, která byla veřejnosti zpřístupněná v roce 1998.
Já se přiznám, že nejsem úplně kdovíjaký milovník historie. Ale ze všech rozhleden, které jsme v ČR navštívili, řadím právě Poledník k těm nejhezčím.
Kromě výhledů se mi moc líbily expozice, které v jednotlivých patrech rozhledny najdete. Při výšlapu 227 schodů se mohou děti zabavit pozorováním obrázků o lesní zvěři, ve 2. patře rozhledny zase najdete informace o historii Poledníku (vč. radiokomunikačních zařízení, které si mohou “vyzkoušet”) a v dalším patře nechybí informace a fotografie o orkánu Kyrill.
Právě orkán Kyrill v r. 2007 způsobil rozsáhlé škody na Šumavě a okolí vypadá tak, jak vypadá. Jde totiž o 1. zónu NP, kde stromy byly po orkánu ponechány bez zpracování a staly se tak zdrojem kůrovce. Musím říct, že okolí u rozhledny na mě působilo strašně zvláštním dojmem. Však posuďte sami. Co na to říkáte?
Na vrcholu věže se nachází panoramatická vyhlídka, která ale není úplně vhodná pro malé děti. Pokud se na ni chcete dostat, musíte totiž vyšplhat po strmém žebříku (viz foto výše). A také se připravte se na to, že nahoře je to opravdu fičák! Takže teplé oblečení pro děti rozhodně s sebou!

Vstup na rozhlednu je 30,-Kč/15,-Kč, dostanete k tomu pohled 🙂 U rozhledny je občerstvení (bufetová klasika). Info o otevírací době zde.
NAHORU PO SVÝCH, DOLŮ S HASIČEMA
Nový den, nová dobrodružství. Záleží jen na nás, jak s tím naložíme. Jestli ty dny prosedíme doma nebo půjdeme novým zážitkům naproti. Když jsem ráno vyrážela z domova, kdo to mohl tušit, že z rozhledny mě budou sundavat hasiči na nosítkách? 🙂
Néé, nic se mi nestalo, ani jsem nahoře na vyhlídce nedostala panický strach z výšek 🙂 Na Šumavě totiž ten den probíhala akce Bezpečná Šumava (příští rok určitě vyražte, moc fajn akce pro děti) a jeden z hasičů mi nabídl tenhle adrenalinový zážitek v roli figurantky 🙂 Tak jsem šla 😀 Však jsem byla v rukách profíků, ne? 🙂
A taky že jo. Bylo o mne krásně postaráno a já sem si tenhle adrenalinový zážitek fakt moc užila! Nebudu tvrdit, že jsem se nebála. Bála! Ale jen do tý doby, než mě přehodili přes zábradlí 😀 Pak už to bylo všechno tak strašně rychlý, že než jsem se stihla vzpamatovat, už jsme byli zase dole.
Málokdy bych asi měla příležitost zažít (navíc takhle pohodově), jak celá akce probíhá a co všechno to obnáší. Hasiči, lékaři, záchranáři a podobná povolání (mimochodem Lékaře bez hranic a Tomáše Šebka znáte?) mají můj velký obdiv. Málokdo si asi dovede představit, co jejich běžný pracovní den obnáší, zvlášt když běží čas a jde o život.
Takže ještě jednou DÍKY plzeňským hasičům za bezva zážitek! Byli jste skvělí 🙂
KUDY KAM
Auto zaparkujte na placeném parkovišti (70,-Kč/den) na Slunečné a odtud se vydejte vlevo. Nejprve půjdete po žluté na Slunečnou, poté na rozcestí Liščí díry po zelené a následně po červené, která vás zavede přímo k rozhledně. Trasa je dlouhá cca 7km.
PRÁŠILSKÉ JEZERO
Zpáteční cestu můžete spojit s Prášilským jezerem (od rozcestí necelý 1km). Úplně k jezeru se s kočárkem ale nedostanete. Cca 200m před jezerem už jsou velké kameny a trasa je kočárkem nesjízdná.
Pokud už máte větší děti a nechcete se vracet zpět stejnou cestou, vydejte se od jezera po červené (cca 4km), která vás dovede do Prášil. Můžete si tak udělat okruh.
KAM NA OBĚD
Pokud hledáte místo, kam s dětmi zajít na oběd, v Hostinci U Jakuba v Prášilech mají dětský koutek i super venkovní hřiště. Jídlo bylo rychle hotové a chuťově docela dobré. Nedaleko odtud je i Botanická zahrada a výběh s bizony.
DALŠÍ AKTIVITY S DĚTMI NA ŠUMAVĚ
- Lanový park Prášily
- Archeopark Prášily
- Tříjezerní slať – z Modravy, sjízdné i kočárkem, více info zde
- Vlčí výběh Srní – sjízdné kočárkem, více info tady
- Mravenčí stezka Srní – nenáročná procházka s interaktivními prvky
- Jelení a rysí výběh Kvilda – sjízdné kočárkem, pozor! v období září-říjen zavřeno (jeleni jsou v říji)
- Soví voliéry a Chalupská slať Borová Lada – nenáročná procházka, sjízdná kočárkem
PS: Čtete náš blog rádi? Do konce září nás můžete podpořit v soutěži MAMAblog roku. Najdete nás v kategorii Lifestyle, blog Už tam budem?. Hlasovací formulář je úplně dole na úvodní stránce. Jedna osoba může dát 3hlasy. Děkujeme! <3