Včelí svět v Hulicích (okr. Benešov)

Staňte se včelou a proleťte se včelím úlem mezi obrovskými plástvemi!

Včelí svět v Hulicích, to je další místo, které se může pyšnit nádhernou interaktivní výstavou pro rodiny s dětmi. Tentokrát na téma VČELY.

V budově bývalé školy otevřely nádhernou expozici, kde se děti hravou formou dozví spoustu

užitečných informací – nejen o včelách samotných, ale také o jejich produktech.

Tak co vy na to? Jdete se s námi proletět včelím královstvím?

Anatomie včel

Výstava začíná v přízemí, kde si můžete díky interaktivní obrazovce poznat blíže anatomii včel nebo si prohlédnout včelí úly podle jednotlivých ročních období.

Vyzkoušíte si také čichovou hru, kdy si přičichnete k dřevěné včelce a budete se snažit rozpoznat její vůni mezi ostatními vůněmi. To nás bavilo moc 😀

Infocedule vám tady prozradí více o feromonech a jejich užitku pro včely. Zahrát si můžete také kvíz na obrazovce a otestovat své znalosti.

V prvním patře už přijde to, co na asi čekáte. Obrovské včelí plástve místo stěn a vy si tu budete připadat opravdu jak malá včelka ve včelím úlu.

Je to vážně nádherná podívaná a moc se mi líbilo využití pláství, kdy se dozvíte spoustu zajímavých informací a uvidíte rovnou i včelí produkty, z nichž některé můžete otestovat.

Juniora zaujaly stroje na stáčení medu, nás s manželem zase visící infotabule. Věděli jste třeba, že žihadlo se nemá vytahovat, ale seškrábnout? A že žihadlo po bodnutím včelou ještě asi minutu pumpuje do rány jed ze zásobovacího váčku, proto je tak důležité ho rychle seškrábnout? A že nejvíce jedu mají nejstarší včely, proto jejich bodnutí tolik bolí? Dozvíte se toho tady vážně spoustu a moc nás to bavilo.

O kousek dál si můžete promítnou i krátké filmy – třeba včelím roji, propolisu nebo o se dozvíte, že pro medvědy není největším lákadlem med.

Na závěr si ještě děti mohou za drobný peníz vyrobit vlastní suvenýr v tvořivé dílničce – svíčku nebo sůl do koupele. U pokladny je obchůdek, který nabízí mnoho včelích produktů, od medoviny, med, knížky s včelí tématikou až po kosmetiku.

A když vyjdete ven, můžete si včelí úl prohlédnout pěkně zblízka. Před úlem je totiž plexisklo a tak můžete pozorvat, jak pilně včelky pracují.

Nám se tady moc líbilo a doporučujeme navštívit, stojí to za to! A příště už vás vezmeme do Vodního domu, který je nedaleko odsud. Máte se na co těšit!

Tento článek vznikl ve spolupráci s destinací Střední Čechy a Krajem blanických rytířů.

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: