Dům přírody Blaníku a rozhledna Velký Blaník – výlet s dětmi Krajem Blanických rytířů

Výletů v přírodě není nikdy dost! A tak pro vás i dnes máme tip na parádní rodinný výlet, kde se děti nudit rozhodně nebudou. Tentokrát vás v rámci spolupráce s destinací střední Čechy vezmeme do pohádkového kraje Blanických rytířů. Pojďte s námi na výlet do přírody. Pojďte s námi na rozhlednu Velký Blaník!

Výlet na Blaník začíná v Domě přírody a cesta na vrchol dětem krásně uteče – doprovází ji totiž interaktivní zastavení pro děti.

Dům přírody Blaníku

Výchozím bodem našeho výletu je Dům přírody Blaníku, který rozhodně doporučujeme navštívit. Je sice menší, než třeba šumavská infocentra založena na podobné principu, ale dětem se líbil. Nejvíc je zaujal 3D model kraje Blanických rytířů. Po stranách byly obrázky s místy, která můžete v kraji navštívit a když jste zmáčkli tlačítko, na daném místě se rozstvítilo světýlko a ukázalo vám, kde se nachází.

Dům přírody Blaníku

Můžete si prohlédnout i lesní zvířata v životní velikosti nebo si na papír vyrýt třeba šídlo nebo vážku. V horním patře je ke shlédnutí několik krátkých filmů z kraje (např. o řece, zlatodole atd.), ale zabaví spíše dospělé.

Blanický rytíř

Blanický rytíř

Co děti ještě zaujalo, byl právě on – blanický rytíř, který údajně se svým vojskem odpočívá uvnitř hory Velký Blaník a čeká, až bude českému národu nejhůře. Ve chvíli, kdy bude naše země v největší tísni, zazelená se suchý dub na Blaníku a pramen pod ním vydá tolik vody, že přeplní studánku a voda poteče po stráni dolů. Pak se nahoře otevře Veřejová skála, rytíři uvnitř se probudí z hlubokého spánku, vyrazí proti nepřátelům a porazí je a v Čechách opět nastane klid a mír. Můžete je zkusit vzbudit i v poklopu v Domě přírody, ale uvidíte, co vám poví! Nadšeni rozhodně nebudou.

Ve venkovní expozici je k vidění geologická expozice, kde se děti zabavily hledáním toho “nejhustějšího” kamene 😀

Interaktivní stezka na vrchol Velký Blaník

Cestou na Velký Blaník

Od Domu přírody se vydáte lesní cestou po červené a děti se mají na co těšit – celou cestu doprovází interaktivní stezka s úkoly. V Domě Blaníku si také můžete koupit průvodce s úkoly na Velký Blaník. Stezka na vrchol je 2,5km dlouhá, vede lesní cestou a kvůli kořenům a kamenům není sjízdná kočárkem. Ze začátku terén mírně stoupá, nejnáročnější stoupání vás čeká až těsně pod vrcholem.

Interaktivní zastavení cestou na Velký Blaník

Interaktivní stezka na Velký Blaník

Vstup na rozhlednu je zpoplatněn. Pro krásné výhledy budete muset vystoupat příkrých 107 schodů – to je něco pro ty, co se bojí výšek 🙂 Uvnitř rozhledny si můžete koupit drobné občerstvení. Zpět jsme se vraceli stejnou cestou. Na oběd si můžete dojet do vesnice Kondrac do restaurace U Matoušků, kde mají vyhlášené řízky přes celý talíř a další českou klasiku.

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: