30 tipů kam s dětmi na Šumavě

Výletnická sezóna se nám blíží a tipů na výlety není nikdy dost. Připravila jsem pro vás několik tipů, kam vyrazit s dětmi Šumavě ❤ Tak pojďme na to!

TIPY NA UBYTOVÁNÍ NA ŠUMAVĚ (KLIK)

Třístoličník

Jeden z našich nejhezčích výletů na Šumavě. Skvělé je, že si trasu můžete libovolně nakombinovat podle toho, kolik vaše děti zvládnou – s malými dětmi jen Třístoličník a Hochstein, se staršími můžete prodloužit na Trojmeznou horu nebo ještě pokračovat na vrchol Plechý či Plešné jezero (bez kočárku). Více info v článku Třístoličník, Hochstein a Trojmezí s dětmi.

151A2A92-D3DE-4EBD-A186-28A415B8F891
Třístoličník s dětmi i s kočárkem

Povydří

Jedna z nejhezčích (a také nejnavštěvovanějších) šumavských tras. Z Antýglu jsme se vydali na Turnerovu chatu, kde je výběh s vydrou říční (která žije přes noc a přes den spí, takže musíte mít velkou kliku, abyste jí viděli 🙂 Nicméně děti se strašně zabavili skákáním po kamenech a házením kamínků do vody. Trasa je nenáročná, ve stínu a je dlouhá 3km. Můžete si ji ještě prodloužit na Čeňkovu pilu a odtud se na Antýgl dostat zpět busem.

povydří.jpg
Povydří – z Antýglu na Turnerovu chatu

Hradlový most Rechle

Tohle místo patří mezi naše oblíbené ❤ Děti strašně baví házet kamínky do vody a cachtat se ve vodě, spoustu kamínků je i na břehu z druhé strany, takže si mohou postavit kamenný hrad. Nezapomeňte na náhradní oblečení 🙂 Hradlový most najdete mezi Modravou a Antýglem, přímo u něj je parkoviště nebo se sem dostanete podél plavebního kanálu z Antýglu, nově i po dřevěném chodníčku z Modravy (2,5km nesjízdné kočárkem)

rechle.jpg
Hradlový most Rechle

Březník

Další výlet nádhernou šumavskou přírodou, který zvládnete kočárkem i na kole (stoupání je opravdu hodně mírné, zvládnou ho i menší děti). Trasa z Modravy na Březník je dlouhá 7km po asfaltové cestě. Na Březníku je restaurace. Pokud jdete pěšky nebo kočárkem, můžete se zpět na Modravu vrátit okruhem po Cikánské slati (první část je do prudkého kopce) – pozor, sem kola nesmějí! Nebo se vrátit zpět stejnou cestou.

březník
Březník s výhledem na Luzenské údolí

Bučina

Doporučuji s dětmi z Kvildy na Bučinu dojet busem (spoje na idos.cz), tam je u hotelu Aplská vyhlídka malý umělý vodopád, jezírko a vodní kolo, kde se děti zabaví a zpět pěšky. Na Bučině je i replika železné opony. Možno spojit s návštěvou pramenů Vltavy, sjízdné i kočárkem.

bučina
Bučina – hotel Alpská vyhlídka a vodní kolo

Pramen Vltavy

Z Kvildy k prameni Teplé Vltavy je nenáročný výlet po zpevněné cestě, 12km tam i zpět a sjízdný i kočárkem nebo na kole. Děti cestou zabaví pasoucí se krávy a koně.Je tu už zpřístupněna trasa po dřevěných schodech ke skutečnému prameni Teplé Vltavy (kocarkem nesjízdné). Studánka je jen symbolickým místem, ale dostanete se k ní i s kočárkem.

pramen
Pramen Vltavy

Jezerní slať

Úplně nejmíň náročnej výlet, který jsme s dětmi na Šumavě absolvovali. Zvládnete ho i v dešti s pláštěnkou. Na Jezerní slať se můžete vydat z Kvildy po cyklostezce nebo autem, parkoviště je přímo u slati.

jezerni_slat.jpg
Jezerní slať

Rozhledna Zadov

Jak se cítí skokani na lyžích před seskokem? To si můžete s dětmi vyzkoušet! Na Zadově je totiž rozhledna z bývalého skokanského můstku a kromě adrenalinu jsou tu opravdu krásné výhledy. Vstup zpoplatněný. Dostanete se sem z parkoviště na Pláních po zpěvněné cestě (cca 1km) nebo si  můžete vyšlápnout po sjezdovce nahoru.

zadov.jpg
Rozhledna Zadov

Vlčí výběh Srní

Už jste se procházeli ve vlčím výběhu? Po zdolání strmějšího kopečku budete mít za odměnu jedinečnou šanci mít vlky na dohled, protože dřevěná lávka prochází přímo vlčím výběhem.

Nezapomeňte si s sebou dalekohled, někdy bývají vlci schovaní. U placeného parkoviště je Náštěvnické centrum, kde je expozice na téma vlci a nechybí ani venkovní hřiště pro děti. Více v článku o Vlčím výběhu

vlk.jpg
Vlčí výběh, foto: Jarda Horejš

Hauswaldská kaple Srní

Nenáročný výlet lesem k Hauswaldské kapli se zázračnou vodou, která dopadá na skleněný bod s otiskem spojených dlaní člověka. Trasa je dlouhácca 6,5km (tam i zpět).

HK
zdroj: wikipedia

Mravenčí stezka Srní

Jelikož Vlčí výběh není výlet na celý den, doporučuji ho spojit s Mravenčí stezkou. Nenáročná procházka lesem, doplněná o interaktivní prvky a úkoly pro děti. Více v článku o Mravenčí stezce

mravenčí
Mravenčí stezka Srní

Rozhledna Špičák

Skvělá rozhledna, kde mysleli i na děti. Kromě krásných výhledů a trochu adrenalinu (rozhledna se houpe), se děti mohou vyřádit na klouzačce, houpačce nebo pískovišti. Na rozhlednu se dostanete pěšky nebo lanovkou. Více info v článku o našem výletě na rozhlednu Špičák

Čertovo jezero

čertovo.jpg
Čertovo jezero

Ze Špičáku doporučujeme výlet spojit ještě s návštěvnou Čertova jezera, trasa je od rozhledny cca 1,5km dlouhá a zvládnete ji i s kočárkem,více info v článku o Čertově jezeře

Areál lesních her Prachatice

areál.jpg
Areál lesních her Prachatice

Areál lesních her je úžasné místo, kam děti vzít prostě musíte 🙂 Areál je inspirován zvířecí říší a děti si užijí spoustu zábavy na několika atrakcích – mraveništi, veverčí stezce, žabí tůni, ptačí budce a pavučině. Více info v článku Areál lesních her Prachatic

Černé jezero

černé jezero 3.jpg
Černé jezero, foto: Katka Koudelková

Další ledovcové jezero, které zvládnou i malé děti. Od parkoviště je trasa k jezeru dlouhá cca 3,5km. Cesta je zpevněná, zvládnete ji i s kočárkem. Jelikož stoupání není náročné, doporučuji vzít dětem s sebou odrážedlo nebo koloběžku. Více info v článku o Černém jezeře

Sudslavický okruh

Naučná stezka, která je interaktivní a cca 3km dlouhá. Vhodná pro akčnější děti, které rády překonávají překážky – úzké cestičky, skály, žebříky nebo dřevěná zábradlí. Nechybí ani úkoly pro děti – odhad výšky, vzdálenosti, skok do dálky a porovnání se zvířaty. Více info a fotek v článku o Sudslavickém okruhu

Soví voliéry Borová Lada

soví.jpg
Soví voliéry Borová Lada

Nenáročný tip na výlet za zvířátky pro nejmenší. Projdete se soví voliérou a uvidíte zblízka několik druhů sov. Před voliérami je dětské hřiště, vstup zdarma. Více info a fotek v článku o Sovích voliérách. Otevřeno květen-září.

Chalupská slať Svinná Lada

chalupska.jpg
Chalupská slať

Výlet za sovami je na chvilku, proto doporučujeme spojit ještě s Chalupskou slatí – největším rašelinového jezírka v ČR (a také nejslavnější břízou instragramu 😀 ). Trasa je nenáročná, vede po dřevěném chodníku, je cca 500m dlouhá, zvládnete ji i s kočárkem. Před cestou ke slati je velké dětské hřiště s interaktivními prvky. Více info v článku o Chalupské slati.

Poledník

polednik.jpg
Rozhledna Poledník

Výlet na rozhlednu Poledník je vhodný spíše pro větší děti, jelikož trasa je dlouhá 7km (zvládnete i s kočárkem) a na rozhledně musíte šplhat 2x po žebřících, z nichž jeden je hodně strmý. Při zpáteční cestě doporučuji výlet spojit i s Prášilským jezerem.

Prášilské jezero

prášilské jezero.jpg
Prášilské jezero

V Prášilech vezměte děti do botanické zahrady nebo na bizony. Pokud vám vyhládne, stavte se na oběd v restauraci U Michala (kde najdete i dětský koutek a venkovní hřiště) a výlet završte sladkou tečkou 🙂 info o trase v článku Poledník.

Lom Rabí

ECE8AB25-FAD4-4AEC-A0C2-DD5B2268ED9D.jpg
Lom Rabí

Vstup zakázán, říká cedule před lomem. Takže sem oficiálně nesmíte, ale víte jak – rebelové můžou všude 😎

Jelení a rysí výběh Kvilda

rys
Rysí výběh

Standa už tam není, ale jelenů je ve výběhu pořád dost a pro děti bude tenhle výlet zážitek. Nenáročnou trasou uvidíte z vyhlídkových plošin jeleny a rysy. Doporučuji zavítat i do Návštěvnického centra, kde je interaktivní výstava zaměřená na jeleny. U centra je pro děti připraveno venkovní hřiště. Více info v článku Jelení a rysí výběh Kvilda.

Infocentrum Kvilda

35D36799-3674-473A-AF77-BB0A43ADBC56
Infocentrum Kvilda

I infocentrum dokáže překvapit a to na Kvildě je jedno z nejhezčích, které jsem viděla. Je zaměřené na zvířecí říši a na malé návštěvníky tu rozhodně mysleli! Exponáty vypadají jako opravdická zvířata, nechybí interaktivní prvky a v horní části můžete shlédnout i krátký film. Vstup zdarma.

Hrad Kašperk

kašperk
Hrad Kašperk

Nenáročný výlet na hrad, který zvládnete i s kočárkem. Trasa od parkoviště je cca 1,5km dlouhá. Využít můžete i dětské komentované prohlídky. 

Rozhledna Sedlo v Albrechticích

sedlo.jpg
Rozhledna Sedlo

Naše oblíbená rozhledna, která vám umožní krásné výhledy na hrad Kašperk a díky skalnatému okolí dětem dopřeje spoustu dobrodružství. Více info v článku o našem výletě na rozhlednu Sedlo

Dřevák na Modravě

dřevák
Muzeum Dřevák

Naprosto dokonalé místo pro děti, třeba když venku počasí nepřeje. Dřevák je interaktivní muzeum se zaměřením na dřevo, které si děti zamilují. Nechybí interaktivní prvky – mikroskop, dřevěný nástroj hůkadlo, poznávání dřeva apod. K dispozici je i veliká dřevěná stavebnice, pro nejmenší houpačka a pro kreativce tvořivé dílny. Vstup zdarma.

Stezka lesních skřítků Vimperk

vimperk.jpg
Stezka lesních skřítků Vimperk

Nenáročná stezka pro děti, plná interaktivních úkolů, která děti i spoustu věcí přiučí a na konci mohou zapojí svou kreativitu a fantazii. Po splnění všech úkolů si mohou v infocentru vyzvednout dárek (je nutno kartičku předem vyzvednout). Více info v článku Stezka lesních skřítků Vimperk

Plešné jezero

Tento výlet doporučím se staršími dětmi, protože 3/4 jsou do prudkého kopce. Z parkoviště Jelení vrchy se vydejte na rozcestí vlevo, půjdete 1,5km po rovině a poté začne prudké stoupání až k jezeru. Bufet a restaurace jsou pouze u parkoviště, u jezera není nic.

plešné.jpg
Plešné jezero

Muzeum pevného opevnění Annín

Táák a teď něco pro kluky – bunkry 🙂 Najdete je v Anníně a na co se můžete těšit? Cituji: Čeká Vás vybavený objekt lehkého opevnění nového typu, výstavka zbraní, poutavý výklad atd. V okolí si budete moci prohlédnout další objekty pod křídly našeho muzea. Dva jednostřílnové řopíky a jeden objekt rozvalený německou armádo. Pro více info o akcích doporučuji sledovat FB stránku Muzeum lehkého opevnění Annín

bungr.jpg
Zdroj: FB Muzeum lehkého opevnění Annín

Areál lesních her a Soví stezka Stožec

Zážitková cesta pro děti s interaktivními prvky je vhodná i pro nejmenší výletníky. Trasa je dlouhá necelé 2km.

soví stezka stožec.png
Soví stezka Stožec, zdroj: http://www.kudyznudy.cz

Soumarské rašeliniště

Nenáročná 6km dlouhá trasa (tam i zpět) po dřevěném chodníku, součástí je i rozhledna. Parkoviště zdarma. Tip od Peti (IG: rpet1290, mrkněte k ní, má skvělé tipy na výlety): kupte v informačním středisku jejich klíče pro děti na cestu, aby jim to uteklo.. Můžou hledat různé květiny, brouky atd. Cena 60,-Kč/ks.

soumar
Soumarské rašeliniště, foto: Petra Krupková, IG: rpet1920

Pořád ještě nemáte výletů na Šumavě dost? Tak si počkejte na tištěného průvodce pro rodiny s dětmi, kde bude spoustu dalších tipů, nejen o výletech. A já slibuju, že to bude P-E-C-K-A!

A kde na Šumavě se líbilo vám? Podělte se s námi o tipy ve FB skupině Šumava s dětmi

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d blogerům se to líbí: