Ahóóój! Aneb s dětmi po Otavě

Máme za sebou naší vodáckou premiéru. Nikdy předtím jsme na vodě nebyli a bylo na čase to napravit. V dnešním článku si můžete přečíst, jak jsme sjížděli Otavu a jak to celé dopadlo 🙂

Poprvé na vodě

Ono to nebylo totiž nebylo tak úplně sjíždění Otavy, ale spíš šoupání po otavských kamenech 😀 (Kecám, šoupali jsme jen ze začátku 🙂 ) To bysme totiž nebyli my, kdybysme si nevybrali na sjíždění vody období sucha a místo kánoe jsme si to střihli na mořském kajaku, což nebyla zrovna žádná výhra 😀 Ale pokud pojedete na kánoi, zvládnete to v pohodě!

39608467_241053076550865_8072865815696769024_n
Rabí

Z Rabí do Katovic

Jeli jsme trasu Rabí – Velké Hydčice – Horažďovice – Střelské Hoštice – Poříčí – Katovice a podle mých propočtů jsme ujeli něco kolem 20 říčních km. Bude tu na vás čekat 10 jezů, z nichž některé jsou sjízdné.  Trasa nám zabrala zhruba 8 hodin (včetně 2 občerstvovacích přestávek v kempech).

Vyrazili jsme v 9h ráno z Rabí a strašně dlouho jsme se “šoupali” do Hydčic, protože nebyla skoro žádná voda. Do té doby jsme nepotkali jediného vodáka. Proč asi? 😀

V Hydčičích je vodácký kemp, odkud ráno vyjížděla spousta vodáků. Za Hydčicemi na nás čekal první jez, který byl sjízdný. Jelikož jsme ale vodáčtí amatéři, jezy jsme většinou nesjížděli. Jen jeden si sjel taťka sám, my s princeznou přihlížely shora. Pěkně ho to vyhodilo, chybělo málo a “cvaknul” by si 😀

Další jez, který vás před Horažďovicemi ještě čeká je nebezpečný pouze za vyššího stavu vody (pod jezem se může tvořit vodní válec).

Na začátku Horažďovic je občerstvení, a to na obou říčních stranách. My jsme ukotvili lodě a zašli si na jídlo do kiosku po pravé straně, kde je i dětské hřiště. Poté jsme pokračovali dál.

V Horažďovicích narazíte i na jediný nebezpečný jez, kdy kánoe musíte přenést. Dopluli jsme až ke kamenné zídce po levé straně a odtud jsme loď přenesli cca 100m. Tento jez byl ze všech nejhorší. Musíte loď vyndat na souš a přenést přes kamennou zídku.

Cestou do Střelských Hoštic míjíme ještě další dva jezy, z nichž první je sjízdný, druhý je nebezpečný pouze za vyššího stavu vody. Jez v Kozlově i Střelských Hošticích je nesjízdný z důvodu možného poškození lodě.

Ve Střelských Hošticích “parkujeme” lodě a jdeme se občerstvit a nabrat trochu sil do kempu. Pro děti tu mají obří nafukovací trampolínu (za 40,-Kč) a výběr k jídlu byl o poznání lepší než na předchozí zastávce. Pokud pojedete vodu víc dní, doporučuji zakotvit na noc právě tady.

Po občerstvovací pauze pokračujeme do Poříčí a já už melu z posledního. Věta “už tam budem” se začíná ozývat nejen od nejmladšího člena posádky  😀 Všichni na kánoi si totiž pádlovali celou cestu na pohodu a pořád jeli, my na našem mořském kajaku pádlovali jako blázni a pořád jsme stáli 😀 Takže jedno doporučení pro vás: na mořském kajaku Otavu nesjíždějte 😀

V Poříčí přenášíme další dva jezy. První je nebezpečný jen za vyššího stavu vody (pro nás i v období sucha 😀 a druhý jez je nesjízdný kvůli poškození lodi.

Může se zdát, že přenášení jezů je pěkná otrava. Naopak! Berte to spíš jako zpestření, hlavně pro děti, protože se něco “děje” a to je baví mnohem víc, než jen samotná jízda na vodě. A já měla vždycky radost, že nemusím chvíli zběsile pádlovat 😀

Táák,  všechny jezy úspěšně zdolány a po “voleji” dojíždíme do cílové destinace – Katovicééééé! Jupijajej, máme to úspěšně za sebou bez jediného “cvaknutí” 😀

V katovickém Otavském ráji doporučuji určitě udělat stop, mají tady (narozdíl od ostatních kempů) nejen bufetovou klasiku, ale i normální jídlo a mini dětské hřiště. Na protějším břehu  navíc najdete nově vybudované dětské hřiště, vezměte tam děti třeba za odměnu! 🙂

39834986_849830798553127_5364203892580024320_n

Naše 4leťačka to zvládla krásně, cestou si dala i krátkého šlofíka. Večer padla do postele a v minutě byla tuhá 🙂

Doporučené trasy pro rodiny s dětmi

  1. SUŠICE – HORAŽDOVICE: 16km, jeden z nejhezčích úseků, vhodné i pro začátečníky
  2. HORAŽĎOVICE – KATOVICE: 12km, vhodné i pro začátečníky a rodiny s dětmi
  3. KATOVICE – SLANÍK: 10km, sjízdné i za nízkého stavu vody, vhodné pro začátečníky
  4. KATOVICE – ŠTĚKEN: 16km, vhodné pro začátečníky, klidná voda

Co s sebou?

Jelikož jsme jeli pouze na jednodenní plavbu, moc věcí jsme s sebou neměli. Co ale rozhodně doporučím a nám chybělo, tak mapka se sjízdností jezů. Skvěle jí má zpracovanou například půjčovna lodí Samba, mrkněte tady (nejen Otavu, ale i ostatní řeky).

Tady máte alespoň pár tipů, co nezapomenout dětem vzít: kšiltovku, opalovací krém, náhradní oblečení a náhradní plavky, plovací vestu, dostatek pití a svačiny, boty do vody s pevnou podrážkou, ručník. My jsme s sebou ještě měli vodotěsný lodní vak vč. vodotěsného pouzdra na mobil.

39755219_267422290749284_8556543411706920960_n

Kde půjčit kánoe?

Kemp Otavský ráj – cena 300,-Kč/kánoe/den (včetně pádla, vesty, barel), zajištěna doprava 9 místními dodávkami na libovolné místo určení (cena 12Kč/km)

Půjčovna lodí Samba – cena 370,-Kč/kánoe/den (v ceně jsou pádla, vesty, barelu, pojištění, doprava lodi na start a z cíle zdarma na 5 říčních místech, mapa s jezy s sebou)

Lodní servis Strakonice – 370,-Kč/kánoe/den, v ceně vybavení a doprava

Otavská plavba dětem

Věděli jste, že pokud celou řeku proplujete (nebo kolem pojedete autem či na kole) a hrací kartu potvrdíte na různých 12 místech, zaslouží si děti certifikát Otavského pulce? A ještě se při tom spousta věcí přiučí. Hrací kartu můžete stáhnout zde.

 

Příští rok určitě zas vodu pojedem, tak pokud máte tipy, jaká řeka stojí za to, šup s nimi do komentářů! 🙂
Tak ahóóóój!

E.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: