Svobodná hra

Pokud bych měla zvolit jednu z nejpřínosnějších knih loňského roku, byla by to tahle. Svobodná hra. Zvlášť v dnešní době korony, kdy jsou školy zavřené, kroužky zakázané a děti mají spoustu volného času. Bohužel ho mnoho z nich tráví u televize nebo u počítače. A to je obrovská škoda!

Možná se taky občas přistihnete, jak dětem říkáte „To si nemůžete hrát normálně?“. Ale co to je „hrát si normálně“? Pro děti je strašně důležité, aby měli svobodný prostor a čas na hraní. Aby jim dospělí do hry nezasahovali a nechali je se učit a rozvíjet během samotné hry. Tvořit, plánovat, dávat a brát, naslouchat, vyjednávat, kontrolovat své impulzy, překonávat překážky, naučit se týmové spolupráci, řešit problém, být empatický nebo respektovat ostatní. Není toho málo, co se díky svobodné hře naučí, že? 🙂

„Nejhorší věc, kterou můžete udělat pro své, je dát mu všechno“. Elton John

Kniha Svobodná hra – jak nechat vyrůst radost, odolné a samostatné děti.

Co najdete v knize Svobodná hra?

Kniha je rozdělena do 3 částí. První z nich je spíše teoretická. Dozvíte se více o samotné hře, jak se zrodila, jak se měnila v průběhu dějin, jak si hráli děti v těžkých časech i o současné herní deprivaci. Tato část je zajímavá, ale bavila mě asi nejmíň a trvalo mi docela dlouho, než jsem ji přelouskala.

První část knihy je zaměřena na teorii.

Víte, jak dlouho tráví čas české děti venku? Dle výzkumu 2 hodiny, ale různé skupiny se od sebe velmi liší. Zatímco některé tráví venku dlouhé hodiny, desetina českých dětí není venku prakticky vůbec.

V druhé části už na vás čeká první várka parádních tipů.

Druhá část je už zaměřená na praktičtější část a je velmi přínosná. Poradí vám, jak připravit prostředí pro hru, jak samotnou hru podpořit a jak respektovat různorodost.

A třetí část, to je naprostá pecka! Neskutečné množství inspirace. Více než 500 nápadů! Ponoříte se do příběhů a startérů svobodného hraní a mnoho tipů využijete i při výletech nebo procházkách v okolí.

Děti knížka strašně zaujala, často v ní listují a samy si vybírají, co zkusí zase příště. V knížce je spoustu tipů, co dělat když napadne sníh, mrzne a je led, jak si užít kaluže, bláto, listí, vítr a nechybí spoustu „vodních“ tipů. Zažijete spoustu dobrodružství, když se setmí a poradí vám, co všechno můžete vymyslet s kameny nebo dřevem i jaké postavit bunkry. Nechybí ani tipy na kreativní aktivity u moře a spoustu dalšího. Uvidíte, že samotná příroda je to nejlepší dětské hřiště 🙂

Moc doporučuji, čerpáme z knížky opravdu často a strašně mě baví děti při hře děti pozorovat, i to, co dalšího vymyslí 🙂 Navíc je to jediná kniha o svobodné hře u nás. Koupíte ji u nakladetelství Smartpress a my moc děkujeme za možnost knihu otestovat.

Nakladatelství Smarttpress nabízí spoustu dalších super knih, třeba Outdoorovou kuchařku, Vaření s dětmi pro děti nebo Zahradničení s dětmi. Mrkněte, věřím, že vyberete 🙂

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: